Opieka nad osobami schorowanymi wymaga od nas nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale przede wszystkim dużych pokładów empatii. To właśnie takie cechy powinna posiadać każda osoba, która chce zostać w przyszłości pielęgniarką. Aby nią zostać trzeba najpierw skończyć studia pielęgniarskie, które przygotują do późniejszej pracy w szpitalach i przychodniach lekarskich.
Cechy kandydatów?
Każda osoba, która chce zostać pielęgniarką powinna być przede wszystkim ambitna i wysoce zdyscyplinowana. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że studia na kierunku pielęgniarskim nie należą do najłatwiejszych. Studenci w bardzo krótkim czasie muszą posiąść wiedzę na temat budowy ludzkiego ciała, dowiedzieć się o objawach różnych chorób, a także zdobyć wymaganą praktykę.
Dużo łatwiej na studiach pielęgniarskich radzą sobie absolwenci liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się w klasach o profilu medycznym lub biologiczno-chemicznym. Ponadto w niektórych polskich miastach w szkołach ponadpodstawowych tworzone są klasy o charakterze pielęgniarskim.
Program kształcenia studentów
Żeby móc pracować jako pielęgniarka należy ukończyć minimum trzyletnie studia pielęgniarskie. Mając dyplom licencjata, możemy starać się o zatrudnienie w placówkach medycznych. Program studiów, jakie prowadzi szkoła medyczna warszawa jest zgodny z wymogami, jakie stawia przed uczelniami Ministerstwo Zdrowia. Pielęgniarki w trakcie studiów regularnie uczestniczą w praktykach, które w zależności od czasu nauki odbywają się na różnych oddziałach szpitalnych, a także w przychodniach. Nad studentami czuwają doświadczone pielęgniarki, które nie tylko nadzorują ich pracę, ale w głównej mierze oceniają ją. Warunkiem zaliczenia danego semestru jest uzyskanie pozytywnych ocen z egzaminów praktycznych, które odbywają się na pacjentach szpitalnych.
Po trzech latach nauki i zaliczeniu wszystkich egzaminów odbywa się bardzo podniosła uroczystość, a zarazem ślubowanie nowych pielęgniarek, którą potocznie nazywa się czepkowaniem.