Jeśli chodzi o zarobki najważniejszych osób w państwie, wahają się one w granicach od 10 tysięcy złotych do 12,4 tysięcy złotych.
Do tego jednak dochodzą się jeszcze liczne dodatki , które znacznie podnoszą ich zarobki. Zarobki prezydenta, premiera i ministrów ustalane są według ustawy z dnia 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze państwowe stanowiska a także rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 25 stycznia z 2002 roku w sprawie szczegółowych zasad wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Ile zarabia poseł?
Pensja posłów definiowana jest ustawą z dnia 9 maja 1996 r o wykonywaniu mandaty posła oraz senatora.
Poseł do sejmu RP otrzymuje w każdym miesiącu około 10 tysięcy złotych a dokładnie pensja ta wynosi 10 020,80 złotych brutto.
Tyle też samo otrzymuje podsekretarz stanu.
Dodatkowo jeszcze posłom przysługuje dieta parlamentarna, która stanowi aż 25 procent uposażenia.
Uposażenie takie wynosi 9892,30 zł brutto.
Dieta parlamentarna zaś to z kolei 25 procent uposażenia.
Obecnie jest to 2473,08 złotych brutto.
Na chwilę obecną dieta parlamentarna wynosi około 2,6 tysięcy złotych brutto.
Są to środki związane z pokryciem kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego na terenie całego kraju.
Dieta parlamentarna obecnie jest wolna od podatku osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich.
Kwota 2280,00 zwolniona jest obecnie z PIT.
Komu takie uposażenie nie przysługuje?
Między innymi uposażenie nie przysługuje posłom, którzy pozostając w stosunku pracy , nie korzystają z bezpłatnego urlopu, posłom, którzy prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie lub też z innymi osobami.
Uposażenie takie nie przysługuje również posłom, osiągającym dochody z innej aktywności pozaparlamentarnej, oprócz podlegającej prawu autorskiemu lub też innym prawom pokrewnym.
Dodatkowo budżet państwa płaci za podróże parlamentarzystów, za ich rachunki telefoniczne jak i też za wyposażenie biura.
Do tego dochodzą zapomogi bezzwrotne, wysokie odprawy i niskooprocentowane pożyczki.