Zaparcia mogą występować nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Mamy z nimi do czynienia, gdy maluch wypróżnia się rzadziej, niż raz na 3 dni. Skąd się biorą zaparcia dziecięce, jak sobie z nimi radzić oraz w jaki sposób im zapobiegać?
Przyczyny zaparć u najmłodszych
Zaparcia stosunkowo rzadko występują u niemowlaków, które karmione są wyłącznie mlekiem matki bądź mlekiem modyfikowanym. Niemniej jednak mogą one pojawiać się, gdy maluch zaczyna spożywać pokarmy stałe. Jego układ pokarmowy dopiero uczy się radzić sobie z innymi strukturami, przez co jelita pracują wolniej i w efekcie mamy do czynienia z zaparciami. Zaparcia mogą być również spowodowane:
- błędami dietetycznymi – zbyt mała ilość błonnika w codziennej diecie,
- przez niektóre leki,
- celowym wstrzymywaniem się przed oddaniem stolca – problem ten dotyczy dzieci odpieluchowywanych,
- chorobami – na przykład związanymi z układem pokarmowym bądź zaburzeniami pracy tarczycy.
Incydentalne zaparcia zwykle nie wymagają konsultacji z lekarzem, jednak jeśli dziecko zmaga się z problemem przez dłuższy okres czasu, warto udać się do pediatry.
Jak zapobiegać zaparciom?
Profilaktyka zaparć skupia się przede wszystkim na wprowadzeniu właściwych nawyków żywieniowych. Dziecko powinno spożywać 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasowych. Posiłki te powinny być bogate w błonnik, który znajdziemy przede wszystkim w:
- świeżych warzywach i owocach,
- suszonych owocach,
- produktach pełnoziarnistych,
- siemieniu lnianym.
Co więcej, należy ograniczyć ilość spożywanych przez dziecko słodyczy, napojów gazowanych czy innego rodzaju produktów zapierających. Do nich możemy zaliczyć na przykład kapustę, groch bądź cebulę. Zadbajmy również o odpowiednie nawodnienie organizmu – dziecko powinno wypijać przede wszystkim wodę (może ona zawierać dodatek mięty czy cytryny, dla poprawy smaku), lecz możemy również zaproponować mu lekką herbatkę bądź świeżo wyciskany sok.
Pierwsza pomoc w zaparciach
Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko nie potrafi się wypróżnić, możemy podać mu aboca melilax pediatric – wlewkę doodbytniczą, która spowoduje uwolnienie mas kałowych. Co ważne, aboca melilax pediatric kupisz online, w aptekach internetowych. Przedtem jednak warto porównać ceny, jakie obowiązują w konkretnych miejscach. Dzięki serwisowi gdziepolek.pl sprawdzisz, gdzie kupić leki najtaniej. Dobrym pomysłem będzie również podanie dziecku preparatów z probiotykami oraz prebiotykami, które usprawnią wspomagają pracę układu pokarmowego. Warto zachęcać malucha do aktywności fizycznej, która znacznie poprawia pracę jelit. Na zaparcia u dzieci, które staramy się odzwyczaić od pieluszki, może pomóc trening defekacji. W tym bowiem czasie maluchy często specjalnie wstrzymują oddawanie stolca. Warto pokazać dziecku, że codzienna defekacja w toalecie jest normalną czynnością, która nie kojarzy się z bólem czy dyskomfortem. Na początku możemy delikatnie posmarować odbyt maścią glicerynową, dzięki której oddawanie twardego stolca nie będzie dla dziecka nieprzyjemne.