Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. Trzeba pamiętać, że zarządzanie przedsiębiorstwem nie jest łatwym zadaniem i tylko najbardziej doświadczone osoby mogą sobie z tym poradzić.
Działanie systemu ERP
Dużym ułatwieniem jest jednak system ERP, który umożliwia sprawne koordynowanie wszystkich działań. Branża w jakiej działa firma nie ma przy tym dużego znaczenia. W każdym przedsiębiorstwie przyda się sprawne wykorzystywanie zasobów. Chodzi tutaj przede wszystkim o ograniczenie marnotrawstwa środków finansowych oraz zasobów czasowych, ponieważ na tym polega optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie.
Nazwa systemu ERP pochodzi z języka angielskiego, gdzie rozwinięcie skrótu to Enterprise Resources Planning. Jest to oprogramowanie, które służy do sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem. Zautomatyzowanie procesów zachodzących w firmie jest głównym zadaniem oprogramowania.
Dostępne zasoby
Warto dodać, że tylko w ten sposób wszystkie dostępne zasoby będą mogły być wykorzystane. W ogromnej bazie danych zazwyczaj znajdują się wszystkie informacje na temat firmy. Dostęp do takich danych powinien być odpowiednio zabezpieczony, żeby osoby niepowołane nie miały do nich dostępu.
Dane z działu marketingu, logistyki oraz księgowości powinny się koniecznie znaleźć w systemie ERP. Pracownicy będą wykonywać swoje zadania na podstawie tego oprogramowania. Nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić, ponieważ obsługa systemu nie jest bardzo skomplikowana.
Zalety stosowania oprogramowania ERP
W normalnych warunkach aplikacje, które wchodzą w skład systemu działają odrębnie. Wystarczy odpowiednio wykorzystać integrację, żeby zaoszczędzić ogromną ilość czasu. Na uwagę zasługuje fakt, że w celu zdobycia określonych informacji wcale nie trzeba się przełączać między różnymi programami. Warto dodać, że w systemie ERP komunikacja pomiędzy działami odbywa się bez żadnych opóźnień i problemów.
Wysoko rozwinięta technologia informatyczna pozwoliła stworzyć system ERP. Pierwsze pierwowzory takiego oprogramowania powstały niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Były to systemy MRP, czyli Material Resources Planning, które jednak były analogowe. Wtedy komputery jednak nie miały dużej mocy obliczeniowej, dlatego wydajność takich systemów nie była wystarczająco duża.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.