Wyspa kuchenna

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz kładą duży nacisk na otwarte przestrzenie, meble coraz częściej umieszczane są na środku pomieszczeń a nie pod ścianami. Tendencje te wpłynęły na popularność tak zwanych “kuchennych wysp”.

Wyspa kuchenna jest niezależną częścią kuchni. Znajduje się na środku pomieszczenia lub na środku części funkcjonalnej (najczęściej w części kuchennej, oddzielającej ją od części dziennej pokoju).

W artykule projektant wnętrz radzi czy wyspa kuchenna jest potrzebna? W jakich mieszkaniach zastosowanie wyspy kuchennej jest zalecane? Jakie są zalety i wady tej opcji do organizacji przestrzeni. Zastanowimy się także nad tym, jak ją poprawnie zaprojektować i na co należy zwrócić uwagę instalując „wyspę”.

 

Wyspa w kuchni – za i przeciw. Ważne wymiary. Kiedy można zastosować wyspę?

Po pierwsze, warto zaznaczyć, że bez względu na to, jak bardzo podoba ci się ta opcja układu, ważne jest, aby zrozumieć, że zastosowanie wyspy kuchennej w pokoju jest przywilejem tylko większych mieszkań i domów. Wymagana jest wystarczająco duża kuchnia lub obecność otwartych przestrzeni o większej powierzchni (np. gdy salon jest połączony z kuchnią).

W małym pomieszczeniu znacznie trudniej będzie zorganizować dodatkową przestrzeń dla wyspy. I nie jest to konieczne. W takim przypadku zamiast wyspy można zastosować półwysep.

Ważne! Odległość od ścian i mebli do wyspy kuchennej powinna wynosić min. 80 cm, a najlepiej 120 cm.  Zapewni to komfort użytkowania i swobodę ruchu. Oficjalne zalecenie dotyczące wielkości pomieszczenia to co najmniej 20 mkw.

Korzyści wyspy kuchennej:

  • Możliwość oddzielenia kuchni od jadalni lub salonu. Bardziej harmonijne przejście z jednego obszaru funkcjonalnego do drugiego.
  • Wygodna organizacja przestrzeni. Utworzenie prawidłowego „trójkąta roboczego”.
  • Zwiększenie powierzchni roboczej i stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania naczyń i sprzętu AGD.
  • Ciekawy i piękny sposób na organizację przestrzeni.

Do wad należą: wymagana duża powierzchnia pomieszczenia, większe koszty, możliwe ograniczenia techniczne – np. gdy chcesz zainstalować na wyspie zlew kuchenny.

Funkcjonalność, rodzaje, lokalizacja:

Wyspa kuchenna może być mobilna lub nieruchoma. Ponadto ta część kuchni może służyć do:

  • organizacji dodatkowego miejsca do gotowania,
  • jako jadalnia (zamiast stołu jadalnego),
  • jako miejsce ze zlewem (przy podłączeniu wody i kanalizacji),
  • jako miejsce pod zabudowę płyty grzewczej, piekarnika do zabudowy, zmywarki,
  • jako miejsce na sprzęt kuchenny – toster, czajnik, robot kuchenny itp. Jednak niepożądane jest przeciążanie wyspy kuchennej. W takim przypadku pojawi się poczucie bałaganu. Lepiej ukryć to wszystko w szafkach i, jeśli to konieczne, wyjąć.
  • jako lada barowa. W takim przypadku półki i uchwyty na kieliszki i butelki wina mogą znajdować się nad wyspą, obok niej lub być w niej ukryte.
  • Jeżeli planujesz stół jadalny, może on stać się również częścią wyspy kuchennej.

Kuchnia z wyspą – styl i materiały.

Kuchnię z wyspą stosuje się z powodzeniem we wszystkich stylach. Może to być styl skandynawski, nowoczesny, glamour, loft i każdy inny!

Wyspa najczęściej po prostu nawiązuje swoim wyglądem do pozostałych mebli kuchennych. Dobrym pomysłem jest jednak zaakcentowanie jej innym materiałem lub kolorem na przykład jaśniejszym lub ciemniejszym.

Otwarte kuchnie sprawiły, że meble kuchenne coraz bardziej przypominają meble do salonu. Dlatego najczęściej wyspa, podobnie jak cała kuchnia, ma eleganckie, minimalistyczne fronty bez uchwytów (z ukrytymi i zintegrowanymi systemami otwierania).

W nowoczesnej kuchni dominują najpopularniejsze dziś materiały:

  • Drewno, fornir lub płyta laminowana.
  • Gładkie, lakierowane fronty, matowe lub błyszczące.
  • Betont zarówno na fronty jak i na blat.
  • Granit lub inny kamień o pięknym dekorze w tym również coraz bardziej popularne spieki kwarcowe i płyty wielkoformatowe. Może to być również solidny blat drewniany.

 Ważne wymagania:

  • Minimalna wielkość wyspy to 70 – 80 cm głębokości, 140 cm długości, a wysokość, podobnie jak powierzchnia robocza w kuchni, zależy od wzrostu osoby, tj. od 85 do 91 cm. Odległość od innych mebli lub ścian powinna wynosić co najmniej 80 cm a najlepiej 120 cm. Zwróć uwagę na to, czy szuflady i drzwi możemy swobodnie otworzyć.
  • Jeśli na wyspie planujemy wbudować płytę grzejną, piekarnik, zmywarkę, zlewozmywak, to ważne jest, aby doprowadzić wszystkie niezbędne instalacje.
  • Jeśli wyspa jest wyposażona w płytę grzejną, nad nią musi znajdować się okap. Co więcej, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że okap wyspowy kosztuje nieco więcej niż zwykły. Istnieją również okapy wbudowywane w blat lub w płytę grzejną. Koszty w tym przypadku prawdopodobnie będą jeszcze większe.
  • Ważne jest, aby zapewnić wystarczającą liczbę wbudowanych gniazd. W końcu wyspa kuchenna często służy jako dodatkowa powierzchnia robocza, co oznacza, że będziesz musiał gdzieś podłączyć blender, mikser i inne urządzenia gospodarstwa domowego.
  • Jeśli wyspa ma być używana jako stół jadalny (jako jedyna możliwa opcja), ważne jest, aby wybrać blat na tyle szeroki, aby występ nad szafkami wynosił co najmniej 30 cm, w przeciwnym razie siedzenie przy takiej wyspie będzie niewygodne.
  • Pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu wyspy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kuchni z wyspą przeczytaj kolejny artykuł https://projektowaniewnetrz24.eu/kuchnia-z-wyspa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here