Wysiłkowe nietrzymanie moczu niestety przydarza się wielu osobom. Utarło się błędne przekonanie, że na tę przypadłość cierpią osoby starsze. Tymczasem coraz więcej młodych ludzi boryka się z tym problemem. Nietrzymanie moczu częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn i bywa przyczyną wielu bolesnych, osobistych dramatów młodych kobiet. Stosunkowo niedawno pojawiła się innowacyjna metoda leczenia tej dolegliwości, która przynosi świetne efekty.
Laserowe leczenie schorzenia, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet, w wielu przypadkach przynosi prawdziwy przełom. Sprawia, że kobiety odzyskują sprawność i znowu mogą się w pełni cieszyć życiem. Popuszczanie moczu najczęściej przydarza się młodym kobietom jako niechciany skutek ciąży i porodu. Dolegliwości te obniżają poczucie własnej wartości i sprawiają, że panie wycofują się z aktywnego życia. Co prawda dziś można wybierać wśród nowoczesnych środków ochrony, takich jak wkładki czy majtki chłonne, ale dla kobiet to niewielkie pocieszenie. Laserowa terapia jest wielką nadzieją dla wszystkich pań borykających się na co dzień z tymi dolegliwościami.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny
Wysiłkowe nietrzymanie moczu ma właściwie jedną podstawową przyczynę. Jest nią osłabienie mięśni dna miednicy mniejszej. Dochodzi do tego najczęściej na skutek nadmiernego rozciągnięcia, osłabienia, odnerwienia lub zwiotczenia tych mięśni. U kobiet młodych jest to zwykle powikłanie po przebytej ciąży i porodzie. Popuszczanie moczu jest skutkiem szybkiego wzrostu wagi, gdy powiększająca się macica i rozwijający się maluszek rosną szybko, coraz bardziej naciskając na miednicę i pęcherz. W czasie ciąży i porodu dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które mają na celu rozluźnienie dróg rodnych, a więc i znajdujących się tam mięśni dna miednicy, co umożliwia dziecku przyjście na świat. Im więcej przebytych ciąż i porodów, tym większe prawdopodobieństwo tego, że wysiłkowe nietrzymanie moczu stanie się faktem.
Wystąpieniu dolegliwości sprzyjają także zmiany hormonalne występujące u kobiet w okresie menopauzalnym, gdy drastycznie spada poziom estrogenów. Czynnikami sprzyjającymi są także schorzenia neurologiczne, udary mózgu, a nawet palenie papierosów.
Terapia laserowa
To bezpieczna procedura medyczna, która pozwala na skuteczną walkę i przywracanie sprawności kobietom cierpiącym na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zabiegi polegają na wprowadzaniu wiązki lasera do pochwy i stymulowanie w ten sposób przedniej ściany, ujścia i przedsionka pęcherza moczowego. Impulsy laserowe pozwalają na obkurczenie ścian pochwy i skłaniają organizm do szybszej produkcji włókien kolagenowych, które odpowiadają za sprężystość tkanek ludzkiego organizmu. Metoda ta jest bardzo skuteczna. Poprawia stan pacjentek, a często umożliwia powrót do pełnej sprawności. Dzięki laseroterapii pojawiają się dodatkowe, pozytywne skutki, takie jak zwiększenie produkcji glikogenu, znacznie lepsze nawilżenie samej pochwy oraz przywrócenie w niej właściwego poziomu pH.
Laseroterapię poleca się kobietom, które utraciły kontrolę nad pęcherzem moczowym na skutek ciąży i porodu. Metoda sprawdza się także świetnie u pań, u których występują wrodzone wady tkanki łącznej. Jak w przypadku wielu innych terapii i tu istnieją przeciwwskazania. Leczeniu nie mogą być poddawane pacjentki karmiące piersią lub te, które aktualnie są w ciąży. Z metody tej nie mogą skorzystać też panie leczone onkologicznie, z nieuregulowaną cukrzycą, cierpiące na zapalenie dróg rodnych lub choroby autoimmunologiczne.