Decyzja o wspólnym zamieszkaniu w przypadku pary o długim stażu wydaje się oczywista, ale zderzenie dwóch różnych koncepcji aranżacji mieszkania to już zupełnie inna sprawa. Zwłaszcza w sytuacji, gdy obie osoby maja już swoje nawyki i przyzwyczajenia. Oczywiście jedynym słusznym wyjściem jest kompromis. Czasem jakimś wyjściem jest po prostu podział- jedna osoba uwielbia gotować, więc ona decyduje o wyglądzie i funkcjonalności kuchni, drugiej pozostawiając wyposażenie salonu.
Najważniejsze jednak jest, by obie osoby czuły się w nowym mieszkaniu swobodnie i u siebie. Oczywiście, można zlecić zadanie kompetentnej osobie zajmującej się zawodowo aranżacji wnętrz, ale czy rzeczywiście najważniejsza sprawa jest tu zgodność z najnowocześniejszymi trendami?
Przecież całą sytuację można wykorzystać, by przy planowaniu wyposażenia mieszkania jeszcze lepiej poznać się nawzajem, a drobne ustępstwa obu stron zacieśnią na pewno związek.
Najważniejsze będzie urządzenie sypialni. To tu odpoczywamy przecież po całym dniu, tu regenerujemy siły, tu obie osoby będą okazywać sobie bliskość i miłość, więc obie muszą czuć się swobodnie i bezpiecznie. Sypialnia w stylu skandynawskim może być wyjściem idealnym. Oszczędny, minimalistyczny styl sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Meble utrzymane są w jasnej kolorystyce, w odcieniach bieli i szarości. Czasem elementy drewniane są po prostu pociągnięte przezroczystym lakierem ukazując naturalną fakturę drewna. Najważniejsze jest wygodne, szerokie łóżko o prostej konstrukcji lub po prostu dobrej jakości materac położony na drewnianych paletach, przeważnie pomalowane na biało. Najlepiej, by w sypialni było jak najmniej sprzętów – oprócz łóżka proste szafeczki lub stoliczki nocne z półkami, prosta drewniana szafa, ewentualnie mały regał i wygodny fotelik w rogu.
Chcąc utrzymać aranżacje pokoju w skandynawskim stylu, najlepiej postawić na naturalne jednobarwne jasne tkaniny- len, bawełnę i wełnę. Świetnie będzie się komponowała narzuta wydziergana na drutach i podobny pled rzucony na fotel, przy zastosowaniu wzorów kojarzących się z norweskimi – czyli warkocze i delikatne kolory. Zasłony powinny być jednobarwne, a ściany jasne i pozbawione nadmiaru ozdób.
Prosty skandynawski design sprawdzi się także w kuchni i przedpokoju. Jeżeli jednak podczas pracy potrzebujemy więcej bodźców i przyjemniej nam będzie przygotowywać posiłki na przykład w kuchni z barwnymi zasłonkami i kolorowym obrusem, wśród różnobarwnych naczyń i ciepłych drewnianych mebli, oczywiście fakt urządzenia sypialni w minimalistycznym stylu nie musi narzucać aranżacji całego mieszkania. Nie można traktować tego zadaniowo. Każde pomieszczenie spełnia inne funkcje i najważniejszą sprawą jest, byśmy naprawdę lubili w nim przebywać i by zaspokajało estetyczne potrzeby obu współmieszkańców. Pamiętajmy, ze każdy ma prawo do swoich upodobań, a dom ma być miejscem bezpiecznym, gdzie możemy być naprawdę sobą, ale bez narzucania drugiej osobie swojego gustu. Zawsze można znaleźć jakiś kompromis.