Wady postawy, czyli odchylenia od ogólnie przyjętych cech postawy prawidłowej, zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Skrzywienie kręgosłupa jest jedną z wad postawy. Może być to wada wrodzona, ale najczęściej powodem jest niewłaściwy (siedzący) tryb życia, brak ruchu prowadzący do osłabienia tkanki mięśniowej, zaniedbanie właściwej postawy u dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. Wady postawy mogą być skutkiem zaburzeń napięcia mięśni, urazów i ciężkiej pracy fizycznej. Kręgosłup to podpora całego ciała przenosi duże obciążenia, a wady postawy wynikające z jego uszkodzenia są przyczyną schorzeń pogarszających komfort życia.
Co to jest skolioza?
Skolioza to skrzywienie boczne kręgosłupa o charakterze deformacji w trzech płaszczyznach. Kręgosłup przybiera kształt litery „S”. Może być wrodzona lub nabyta (ma podłoże w guzach kości, przepuklinie krążka międzykręgowego, różnej długości kończyn dolnych, zaburzeniach neurologicznych mięśni). Skolioza destabilizuje równowagę i przesuwa środek ciężkości ciała. Podstawowe objawy skoliozy to: różnica w długości kończyn, wystające łopatki, różnice w wysokości ramiom i bioder, możliwość powstania garbu jako skutek wypchnięcia żeber przez kręgi, różnica wcięcia w talii. Diagnoza lekarska polega na badaniu fizykalnym potwierdzonym przez badania obrazowe (RTG, PET, TK). Leczenie skoliozy jest długotrwałe, uciążliwe i nie zawsze kończy się powodzeniem. Celem leczenia jest usunięcie lub zmniejszenie deformacji, utrwalenie osiągniętego wyniku i zatrzymanie rozwoju zniekształcenia. Leczenie polega na gimnastyce, obciążeniu na wyciągach, zakładaniu gorsetów lub operacji chirurgicznej. Wynik leczenia zależy od zaawansowania wady i wieku pacjenta, dlatego natychmiast po zauważeniu nieprawidłowości należy szukać pomocy u lekarza ortopedy.
Co to jest lordoza?
Lordoza to wklęsłe plecy. Jest to łukowate wygięcie kręgosłupa ku przodowi w stronę brzuszną. Kręgosłup przybiera kształt „ ) ”- strona brzuszna. Główne przyczyny lordozy to: wady wrodzone, nieprawidłowa postawa związana z brakiem ruchu i otyłością. Lordoza może być te konsekwencją innych wad postawy, urazów, chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, osteoporozy, dystrofii mięśni. Objawy lordozy to wklęsłe plecy, wypięty brzuch, uwypuklone pośladki, bóle w dolnej części pleców, kurcze, drętwienie i mrowienie w nogach, trudności w wypróżnieniu. Nie podjęcie leczenia prowadzi do artretyzmu, przewlekłego bólu pleców i zaburzeń funkcji narządów wewnętrznych i kończyn. Diagnostyka taka jak w skoliozie. Leczenie to gimnastyka korekcyjna, fizykoterapia, gorset, rzadko operacja. Zalecane zrzucenie wagi, masaże i pływanie.
Dowiedz się więcej na: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/wady-postawy-kregoslup/plecy-wklesle-lordoza-ledzwiowa/
Co to jest kifoza?
Kifoza to okrągłe plecy. Jest to łukowate wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w stronę pleców. Kręgosłup przybiera kształt „ ( ”- strona brzuszna. Przyczyny kifozy to wady wrodzone, urazy, infekcje kręgosłupa, osteoporoza, artretyzm, schorzenia kości, dystrofia mięśniowa, starzenie się organizmu. Typową przyczyną kifozy jest długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej postawy. Objawy kifozy to: głowa i barki nadmiernie wysunięte do przodu, krągłe ramiona, zapadnięta klatka piersiowa, rozsunięcie i odstawanie łopatek, mogą też wystąpić problemy z oddychaniem. Diagnostyka i leczenie prawie takie samo jak w lordozie. Odradza się pływanie na plecach.
Skolioza, lordoza i kifoza to trzy najczęściej występujące wady kręgosłupa a brak ruchu, siedzący tryb życia i otyłość to ich główne przyczyny.