Akwarium i hodowla rybek to prawdziwa przygoda, która potrafi wciągnąć na wiele lat. Kluczową i podstawową sprawą, którą powinien opanować każdy hodowca, jest wybór pokarmu dla rybek. Poniżej skupiamy się na tym temacie oraz przedstawiamy garść kluczowych i najważniejszych informacji. Wymieniamy najczęściej stosowane typy karm przez akwarystów, a także podpowiadamy jak należy je przechowywać, by zachowały maksymalnie wysoką jakość.
Pokarm dla rybek – jak obierać, by trafić?
Wybierając pokarm dla rybek, należy oczywiście wziąć pod uwagę preferencje kulinarne mieszkańców Twojego zbiornika. Nie wszystkie gatunki ryb jedzą ten sam pokarm – niektóre preferują produkty pochodzenia zwierzęcego, inne natomiast roślinnego. Znajdziesz też wiele gatunków ryb, które są wszystkożerne. Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że w hodowli i karmieniu są najłatwiejsze.
Rybie płatki to pierwszy rodzaj karmy. Jest to najpopularniejszy wybór, który nadaje się do żywienia wielu gatunków. Po zaaplikowaniu płatki unoszą się na powierzchni zbiornika, po czym zaczynają powoli opadać w dół toni. Dzięki temu nadają się do stosowania zarówno w przypadku gatunków odżywiających się na powierzchni lustra wody, jak i tych pobierających pokarm w głębi zbiornika lub jego dna.
Granulat to rozwiązanie dedykowane dla rybek odżywiających się w toni akwarium oraz przy dnie. Granulat ma różną formę – poszczególne produkty mogą różnić się wielkością, rodzajem i strukturą powierzchni, obecnością dodatkowych porów lub wnęk. Wiele spośród oferowanych granulatów bardzo powoli wchłania wodę, co pozwala na ich stosunkowo długie zachowanie stałej postaci.
Tabletki dla rybek to wbrew pozorom nie lekarstwo, ale rodzaj karmy. Tabletki umieszcza się w wybranym miejscu zbiornika – można przykleić je do powierzchni ścianek lub umieścić na samym dnie. Nadają się idealnie jako element diety ryb dennych oraz skorupiaków.
Pałeczki to rodzaj pokarmu przeznaczonego dla ryb o stosunkowo dużych (lub przynajmniej średnich) rozmiarach, które pobierają pokarm na powierzchni lustra wody. Zaleca się stosować je w diecie rybek długich na przynajmniej 8 cm.
Odmiennie od pałeczek zachowują się rybie wafelki. Bardzo szybko opadają na dno zbiornika, gdzie staną się pożywienie, ryb dennych oraz skorupiaków. Wchłanianie wilgoci zostało bardzo spowolnione, co gwarantuje długi czas przydatności do spożycia.
Chipsy dla ryb to rodzaj pokarmu o kształcie płaskiej monety. Chipsy są również wysoce odporne na wodę, dlatego będą długo utrzymywać się w zbiorniku. Dedykowane są przede wszystkim dla większych odmian ryb, choć również małe gatunki mogą odgrywać kawałeczki rybich chipsów.
Ostatnią kategorią pokarmów, o której wspomnimy, są karmy naturalne. Niektóre ryby preferują spożywanie żywych organizmów – roślinnych jak i zwierzęcych. Wymienić można listki sałaty, szpinaku, brokuł, a wśród zwierzęcych rarytasów znajdują się między innymi pierwotniaki, larwy komarów i ochotek, muszki owocówki.
Jak przechowywać rybi pokarm?
By zachować karmę w maksymalnie dobrej jakości, należy przechowywać ją zgodnie z wymogami wskazanymi przez producentów. W przypadku pokarmów suchych – wystarczy umieścić je w miejscu odizolowanym od wpływu promieni słonecznych (oraz nadmiernie wysokiej temperatury). Idealnie sprawdzi się szafka akwariowa z uchylnymi drzwiczkami: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/szafki/. Pokarm świeży należy przechowywać w lodówce, najlepiej w zamkniętym pojemniku, który pomoże zagwarantować maksymalnie hermetyczne warunki.