Większość osób po 50 roku życia ma problemy ze wzrokiem lub wkrótce się one pojawią. Co jest przyczyną starczowzroczności i jak sobie z nią radzić? Czy można poprawić jakość widzenia w tym wieku?
Prezbiopia, czyli starczowzroczność
Gdy zaczynamy mieć problemy z czytaniem gazety, nawleczeniem igły i innymi czynnościami wymagającymi dobrego widzenia, oznacza to, że pojawiła się u nas prezbiopia. Utrudnia nam ona codzienne funkcjonowanie, zmuszając do odsuwania przedmiotów na długość rąk, by móc zobaczyć szczegóły – z bliska są one bowiem nieczytelne i zamazane. Zdecydowanie pogarsza się również widzenie po zmroku. Ta dolegliwość może dokuczać osobom już po 40 roku życia. Nie ma sposobów na to, by jej zapobiec, gdyż jest wynikiem utraty elastyczności soczewki oka. Również mięśnie odpowiadające za zmianę kształtu soczewki z wiekiem tracą elastyczność. Pojawiają się bóle głowy, a oczy szybko się męczą. Jest to stan naturalny, niebędący chorobą, lecz wynikiem starzenia. Rozwija się stopniowo, ewoluując.
Sposoby na radzenie sobie z prezbiopią
Sposobem na zlikwidowanie efektów prezbiopii jest noszenie okularów. Informacje na ten temat znaleźć można na stronie: Czas na wzrok. Okulary – tzw. do czytania – pozwalają na poprawę jakości widzenia z bliska. Są jednak niewygodne. Zakłada się ja za każdym razem, gdy chce się coś zobaczyć lub przeczytać. Do normalnego widzenia należy je zdjąć. To mało praktyczne i niewygodne rozwiązanie. Łatwo też zapomnieć o tym, by mieć je zawsze przy sobie. Niektóre osoby decydują się na okulary dwuogniskowe. Można nosić je przez cały dzień. Mają one wyraźnie rozgraniczoną linię zmiany korekty widzenia. Niestety, jest ona widoczna dla osób postronnych, podkreślając wiek osoby noszącej je. Ten rodzaj okularów umożliwia prawidłowe widzenia z bliska i daleka, jednak odległości pośrednie pozostają niewyraźne. Szkła nie zapewniają więc ostrości całego pola widzenia.
Skuteczny sposób na korekcję widzenia
Komfortowym i skutecznym rozwiązaniem, jest dobranie okularów progresywnych. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i wieloogniskowości, zakres pola widzenia w nich jest pełny. Przejście pomiędzy dalą a bliżą jest płynne. Soczewki skupiają światło zarówno z odległości bliskich, dalekich, jak i pośrednich. To sprawia, że obraz pozostaje ostry i wyraźny z każdej odległości. Ponieważ nie ma zauważalnego rozgraniczenia, nie jest to widoczne dla innych. Nikt postronny nie dostrzega, że mamy problemy ze starczowzrocznością. Okulary dobiera się indywidualnie – w taki sposób, by umożliwić widzenie na wszystkie odległości. Oko szybko adaptuje się do okularów progresywnych. Ten rodzaj szkieł jest odpowiedni dla osób z innymi wadami wzroku, wymagającymi korekcji. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie: https://czasnawzrok.pl/szkla-progresywne/.
Po 50 roku życia możemy zachować ostrość widzenia dzięki szkłom progresywnym. Pozwalają nam one na pełną aktywność, nieograniczoną problemami ze wzrokiem. Przyszycie guzika czy przeczytanie książki będzie w zakresie naszych możliwości, bez względu na wiek.