O czym trzeba pamiętać, tworząc instalację elektryczną w domu

Instalacja elektryczna zalicza się do najważniejszych w każdym domu. To od niej bowiem zależy bezpieczeństwo i funkcjonalność całej przestrzeni oraz komfort wszystkich domowników. Jak zatem powinna wyglądać cała instalacja i o czym pamiętać podczas planowania jej, żeby zawsze spełniała nasze oczekiwania? O tym opowiemy poniżej.

Instalacja elektryczna – podstawa dla każdego domu

Nie da się funkcjonować w domu bez właściwie zaplanowanej instalacji elektrycznej. Stanowi ona podstawę do podłączenia wielu, mocno zróżnicowanych urządzeń.

Od niej zależy choćby oświetlenie i ogrzewanie, a także niemal wszystkie domowe sprzęty, które wymagają włączenia do instalacji elektrycznej, jak telewizory, suszarki, kuchenki itd. W zasadzie można stwierdzić, że bez dostępu do prądu, nie da się obecnie w pełni korzystać z żadnego pomieszczenia mieszkalnego.

Jak zaplanować instalację elektryczną w domu?

Instalacja elektryczna musi być odpowiednio zaprojektowana jeszcze przed budową. Jeżeli jesteśmy zatem na etapie wznoszenia nowego budynku lub gruntownego remontu, warto przemyśleć dokładnie całe rozwiązanie.

Istotne są wszystkie elementy, wchodzące w skład instalacji. Powinniśmy planować przyszłościowo, pozostawiając szansę na rozwój w nadchodzących latach, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną.

Podczas planowania instalacji elektrycznej należy zwrócić baczną uwagę na wiele istotnych elementów takich, jak choćby rozplanowanie włączników światła, gniazd elektrycznych oraz przebiegu przewodów. Nie bez znaczenia pozostaje typ, jakość i sposób wykonaniach takich elementów. Aby być pewnym, że będą zarówno właściwie działały, jak i estetycznie wyglądały, warto zainteresować się ofertą sklepu Gajwer.

Co należy ustalić przed rozpoczęciem budowy?

Przebieg instalacji oraz rozplanowanie kluczowych elementów przygotowuje elektryk. Jego zadaniem jest rozmieszczenie wszystkiego w taki sposób, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort dla użytkowników.

Włączniki światła – gdzie i jak je rozmieścić we wnętrzach?

Włączniki światła pozwalają na doprowadzenie oświetlenia do każdego pomieszczenia w domu. Są niezbędne dla spokojnego przemieszczania się oraz wykonywania rozmaitych czynności o większym lub mniejszym stopniu precyzji.

Jak powinny być rozmieszczone? Podstawowa zasada głosi, że włączniki należy umieścić na ścianie, w pobliżu każdych drzwi prowadzących do pomieszczenia.

Wysokość, na jakiej mają się znaleźć, dopasowuje się do potrzeb domowników. Zazwyczaj jest to około 100-120 centymetrów od poziomu podłogi. Wyjątek od tej zasady stanowią czasami pokoje dla dzieci.

Gniazda elektryczne – źródło prądu dla całego domowego sprzętu

Nieco inaczej wygląda planowanie w przypadku gniazd elektrycznych. Kilkadziesiąt lat temu tworzyło się instalacje, w ramach których w każdym pomieszczeniu umieszczało się raptem kilka gniazd.

Obecnie, gdy do sieci podłączamy olbrzymią ilość urządzeń, liczba gniazdek elektrycznych musi być zdecydowanie większa.

Gdzie się je montuje? Wszystko zależy od potrzeb. W przypadku sprzętów podpinanych na stałe, zazwyczaj gniazda lokuje się nisko, tuż nad podłogą, najczęściej gromadząc po kilka sztuk obok siebie. Gniazda do użytku codziennego umieszcza się natomiast wyżej, w łatwo dostępnym miejscu.

O czym warto pamiętać przy planowaniu rozmieszczenia i ilości gniazd? Podstawowa zasada głosi, że warto tworzyć przynajmniej kilka obwodów, a nie umieszczać wszystkie gniazda na jednym. Dlaczego? Jeżeli podejdziemy do tego zagadnienia przezornie, w przypadku jakiejkolwiek awarii przynajmniej część gniazd zawsze pozostanie do naszej dyspozycji.

Ułożenie przewodów – jak powinny być rozmieszczone?

Gdy wiemy już, jak będą przebiegać gniazda i włączniki elektryczne, należy zająć się wytyczeniem i montażem przewodów, które je połączą.

Najczęściej prowadzi się je na uchwytach, a całość okablowania chowa się w płytkich bruzdach, wyciętych w tynku. Można także umieścić je na zewnątrz, w specjalnych rurkach lub tunelach z tworzywa sztucznego.

Jak rozkłada się kable na ścianach? Trzeba prowadzić je w pionie lub poziomie, zdecydowanie wystrzegając się skośnego układu. Dzięki temu unika się rozmaitych, niebezpiecznych sytuacji.

Właściwa instalacja elektryczna – sposób na wygodny dom

Instalacja elektryczna zaplanowana z precyzją i zrealizowana z wielką pieczołowitością pozwala korzystać bezpiecznie i wygodnie z rozmaitych urządzeń w domowym zaciszu.

Warto od razu myśleć przyszłościowo i stworzyć rozwiązanie możliwe do rozbudowy w przyszłości. Nigdy przecież nie wiemy, co wydarzy się za kilka lat. Zostawmy sobie zatem szansę do dalszego rozwoju i działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here