Nie każdy pacjent chętnie zgodzi się na leczenie operacyjne, zwłaszcza, jeśli miałoby się ono wiązać z otwarciem czaszki – sama perspektywa operacji na otwartym mózgu potrafi zmrozić niejednego z nas. Czasem oczywiście nie ma wyjścia i trzeba zdecydować się na operację, jeśli chce się zawalczyć o własne zdrowie. W niektórych przypadkach może jednak pomóc neuroradiologia zabiegowa.
Czym jest neuroradiologia zabiegowa?
Neuroradiologia zabiegowa jest metodą pozwalającą na leczenie pacjentów z tętniakami i naczyniakami oraz po przebytym niedokrwiennym udarze mózgu. W przeciwieństwie do bardzo inwazyjnego leczenia chirurgicznego, neuroradiologia zabiegowa jest mało inwazyjna, a jednocześnie bardzo skuteczna.
Jak sama nazwa wskazuje, neuroradiologia zabiegowa jest zabiegiem medycznym. By móc ją przeprowadzić, pacjentowi podaje się kontrast. Dzięki temu możliwe jest obrazowanie naczyń wewnątrzczaszkowych. W przeciwieństwie do leczenia chirurgicznego, neuroradiologia zabiegowa praktycznie nie pozostawia żadnych blizn – do zabiegu lekarz musi wykonać jedynie małe nacięcie w tętnicy biodrowej. W jej świetle umieszcza następnie cienki cewnik, który wprowadza do naczyń wewnątrzczaszkowych.
Takie przygotowanie pozwala lekarzowi w czasie neuroradiologii zabiegowej wykonać przede wszystkim zabieg embolizacji tętniaka lub naczyniaka, zabieg trombolizy stosowany po przebytym niedokrwiennym udarze mózgu, ale także niektóre bardziej skomplikowane procedury.
Przebieg zabiegu jest kontrolowany przez lekarza przy pomocy angiografu, na którym na bieżąco może oglądać wyniki leczenia. Oprócz tego, że neuroradiologia zabiegowa jest mało inwazyjna, to jeszcze w dodatku jest zupełnie bezbolesna, a pacjent może opuścić szpital w ciągu kilku dni.
Jakie są wskazania do neuroradiologii zabiegowej?
Jak już było wspomniane, neuroradiologia zabiegowa (zobacz: https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/neuroradiologia-zabiegowa/) wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu tętniaków i naczyniaków.
Jeśli chodzi o pacjentów z rozpoznanym tętniakiem tętnic mózgowych, to neuroradiologia zabiegowa jest dość oczywistym wyborem, w sytuacji, gdy pacjent nie godzi się na przeprowadzenie operacji. Neuroradiologię zabiegową przeprowadza się także, gdy pacjent z tętniakiem jest w ciężkim stanie klinicznym. Jeśli zaś chodzi o lokalizację tętniaka, to niemal wszystkie jego położenia umożliwiają leczenie za pomocą neuroradiologii zabiegowej, jednak przede wszystkim stosuje się ją, gdy tętniak jest umiejscowiony wewnątrz zatoki jamistej, w układzie kręgowo-podstawnym czy w miejscu podziału tętnicy szyjnej.
Kto nie skorzysta z neuroradiologii zabiegowej?
Niestety, nie zawsze neuroradiologia zabiegowa sprawdzi się w leczeniu tętniaków. Nie można sięgać po nią w przypadku tętniaków wrzecionowatych – stanowią one bezwzględne przeciwwskazanie do tego zabiegu. Z neuroradiologii zabiegowej nie skorzystają też pacjenci z niewydolnością nerek oraz uczuleni na środek kontrastowy.
Względnymi przeciwwskazaniami do neuroradiologii zabiegowej są m.in. bardzo małe i bardzo duże tętniaki, tętniaki o niekorzystnej anatomii, zaburzenia krzepnięcia krwi czy też rozległe zmiany miażdżycowe.