Czym są afty i jakie są przyczyny ich pojawiania się w jamie ustnej? Jak skutecznie je zwalczać? Czego unikać, gdy już się pojawią?
Afty to owrzodzenia pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej. Przyczyny ich powstawania są różne i uzależnione od wielu czynników. To przykra dolegliwość, której towarzyszy ból utrudniający jedzenie. Jeszcze bardziej uciążliwa jest aftoza nawrotowa, czyli tzw. afty nawracające.
Czym są afty?
Aftami nazywa się powierzchniowe owrzodzenia lub nadżerki błony śluzowej w jamie ustnej. Najczęściej pojawiają się na języku i pod językiem, na dziąsłach, tylnej ścianie gardła i na granicy czerwieni wargowej. Ich charakterystyczną cechą jest pokrycie białym, włóknistym nalotem.
Początkowe objawy przy pojawieniu się aft są następujące: gorączka, bóle mięśniowe i głowy oraz zapalenie jamy ustnej. W następnej kolejności pojawiają się owalne wykwity z otoczką zapalną pokryte białym nalotem. Może również wystąpić obrzęk błon śluzowej, wzmożone wydzielanie śliny, ból, nawet utrudniający jedzenie, przykry zapach z ust, a także bolesność węzłów chłonnych.
Afty – przyczyny
Przyczyn powstawania aft jest wiele. Mogą być skutkiem urazów mechanicznych, infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych, niedoboru witamin, czynniki genetyczne, przemęczenie fizyczne i psychiczne.
Wyróżniamy dwie postacie aft :
- aftowe zapalanie jamy ustnej
- nawracające afty
Afty nawracające są chorobą przewlekłą. Występują w postaci bolesnych owrzodzeń lub nadżerek na błonie śluzowej pokrytych powłoką włóknistą. Uszkodzenia występują na obrzękniętym podłożu, są większe i pokryte warstwą złuszczającego się nabłonka.
Skuteczne sposoby na afty
Zarówno aftowe zapalenie jamy ustnej oraz aftozę nawracającą leczy się podobnie, przy użyciu leków przeciwzapalnych (antybiotyków), przeciwbólowych i ściągających i wysuszających, miejscowo stosuje się także glikokortykosteroidy. Wspomagająco dobre rezultaty dają napary z szałwii, maści odkażające oraz preparaty na bazie ziół dostępne bez recepty.
Można również stosować tzw. domowe sposoby na afty. Zalicza się do nich:
- płukanie naparem z rumianku, szałwii czy nagietka
- płukanie roztworem wody i sody oczyszczonej
- płukanie wodą z solą
- jedzenie jogurtów.
Warto także stosować preparaty ściągające i odkażające na bazie ziół, które są dostępne bez recepty. Mają działanie znieczulające, odkażające, ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W ich skład wchodzą: koszyczek rumianku, kora dębu, liść szałwii, ziele arniki, kłącze tataraku, ziele mięty pieprzowej, ziele tymianku oraz działająca znieczulająco benzokaina. Stosuje się je nie tylko na afty, ale także inne stany zapalne jamy ustnej i dziąseł, odleżyny jamy ustnej oraz w paradontozie.
Więcej o preparatach ziołowych na afty można przeczytać tu: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a/.
Czego unikać przy aftach?
W przypadku pojawienia się aft i ich leczenia powinno unikać się: gorących napojów i potraw, alkoholu, czekolady, cytrusów oraz słonego, kwaśnego i ostrego jedzenia, które podrażniają błonę śluzową. Warto, by osoby, które mają tendencję do aft pamiętały o tym, że ich dieta powinna obfitować w witaminę B12, A, C i E oraz cynk. Dlatego wskazane jest sięganie po jogurty, owoce i warzywa (zwłaszcza fasolę, czosnek i cebulę) i drożdże.
Artykuł sponsorowany.