mole spożywcze

Mole spożywcze są niedużymi nocnymi motylami. Ich larwy żerują na suchych pokarmach typu kasze, cukier czy mąka. Dlatego też najczęściej znajdują się w kuchni. To kuchenny rodzaj moli odzieżowych Larwy moli spożywczych nie zagrażają naszemu zdrowiu, jednak faktem jest, że zjadają one nasze pożywienie. Zjadanie larw jest także bardzo nieestetyczne i może wywoływać odruchu związane z doświadczaniem wstrętu.

Szafki kuchenne – inwazja moli spożywczych

Dorosłe mole w szafkach kuchennych to znak, że wcześniej w produktach spożywczych musiały zalęgnąć się larwy. W takiej sytuacji najlepiej przejrzeć wszystkie z nich dokładnie i wyrzucić te, które są zanieczyszczone lub wyglądają nieestetycznie. Produkty te najlepiej wyrzucić do śmietnika na zewnątrz, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się larw, które mogą niepostrzeżenie wydostać się z kuchennego kosza i zacząć ponownie swój atak. Mole lubią okupywać także ryż oraz płatki śniadaniowe, jednak najczęściej są to produkty suche o bardzo kruchej konsystencji.

Dokładne porządki w szafkach kuchennych

Po wyrzuceniu zanieczyszczonych larwami produktów spożywczych robimy tzw. desant, czyli odkurzamy je i przemywany najlepiej wodą z mydłem. Świetnym sposobem jest także spryskanie szafek specjalnym preparatem, który można wykonać samodzielnie. W tym celu potrzebujemy wody z octem oraz olejkami eterycznymi. Nie ograniczamy się wyłącznie do tych pojemników, w których znaleźliśmy larwy, ale ważne jest, żeby umyć wszystkie pudełka, w których trzymamy żywność. Eliminujemy także każde miejsce, gdzie potencjalnie mogły zagnieździć się mole spożywcze. Przeglądamy wszystko, co kuchenne!

sposób na mole spożywcze w kuchni

Walka, walka – pozostałe czynności, jakie mogą nas uchronić przed molami spożywczymi

W ramach walki z molami spożywczymi warto zaopatrzyć się w specjalne pułapki. Jeśli mamy już za sobą gruntowne porządki w szafkach, pułapki są sprawdzonym sposobem, który zapewnia nam odpowiednią profilaktykę przed kolejnymi atakami. Dzięki zwartości feromonów przyciągnie do siebie wszystkie mole znajdujące się w kuchni. Możemy być pewni, że nie tylko przyczyni się on do wyłapania dorosłych moli, ale także zahamujemy proces rozmnażania się larw, a w ten sposób nie dopuścimy do kolejnego zanieczyszczenia żywności. Równie sprawdzonym rozwiązaniem jest umieszczenia w szafkach kuchennych miseczek z gorącym octem, jednak to rozwiązanie może okazać się niepraktyczne, zważywszy na możliwość rozlania octu.

Cytrusy w walce z molami spożywczymi

Mole spożywcze nie znoszą zapachu cytrusów. Możemy wykorzystać tę sytuację, umieszczając w szafkach suszone pomarańcze lub cytryny. Owoce kupujemy gotowe lub suszymy ich skórki samodzielnie, najczęściej w piekarniku lub kładąc na kilka dni na parapecie. Cytrusy to naprawdę sprawdzony sposób na walkę z mola spożywczymi. Warto pamiętać, aby żywność typu cukier, kasza, ryż itp. przechowywać w szczelnych szklanych słoikach. Zapobiega to dostawaniu się moli, szukających pożywienia, do środka.

Odstraszająco na mole działają liście laurowe oraz ziele angielskie. Zapobiegawczo można umieścić te substancje w słoikach, w których będą znajdowały się wcześniej wspomniane produkty spożywcze. Jest to bezpieczna forma profilaktyki, ponieważ nie wpłyną one na smak czy zapach danego produktu, a mogą w znaczny sposób przyczynić się do redukcji moli spożywczych w naszej kuchni.

Sposoby na mole spożywcze – podsumowanie

Jeśli zauważymy w naszej kuchni fruwające stworki możemy być pewni, że mamy do czynienia z molami spożywczymi. Poszukujemy larw moli, czyli źródła problemu. Zanieczyszczone produkty umieszczamy w osobnym worku na śmieci, który wynosimy jak najszybciej z domu do kosza na śmieci na zewnątrz. Odkurzamy szafki, myjemy je, a mole traktujemy feromonową pułapką. Dzięki temu zapobiegamy następnym pojawianiem się moli.

W szafkach umieszczamy suszone cytrusy, a w pojemnikach z żywnością ziele angielskie oraz liście laurowe. Co więcej, możemy wykorzystać możemy także: suszoną lawendę, anyż, goździki, wanilię oraz miętę. Plastry cytryny lub pomarańczy można dodatkowo skropić octem lub olejkiem eukaliptusowym. W takich odpowiednio przygotowanych obronnie szafkach na pewno nigdy więcej nie ujrzymy mola spożywczego czy jego larwy. Zatem do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here