Mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej wykonywany w większości profesjonalnych gabinetów kosmetycznych. Warto zaznaczyć, że jest bardzo popularny i zaliczany do dziesiątki najczęściej wybieranych zabiegów z szerokiego spectrum zabiegów medycyny estetycznej.
Mezoterapia igłowa – historia
Iniekcja, czyli wykorzystywanie igieł do celów leczniczych jest znane już od wieków. Już 400 lat przed naszą erą Hipokrates wykorzystywał liście kaktusa, by leczyć ból ramion. Następni byli Chińczycy, którzy rozpoczęli stosowanie akupunktury i wstrzykiwali różne substancje do organizmu za pomocą igieł ze światłem. Początek mezoterapii igłowej jest datowany na 1952 rok, kiedy to francuski lekarz dr. Michel Pistor rozpoczął podawanie leków punktowo w leczeniu różnego rodzaju chorób: od reumatycznych i laryngologicznych po neurologiczne. Natomiast samo słowo „mezoterapia” zostało użyte dopiero w 1958 roku przez tego samego lekarza. Dr. Pistor został również założycielem Francuskiego Stowarzyszenia Mezoterapii i w 1964 roku rozpoczął rozszerzanie tej techniki w leczeniu też innych dolegliwości. Oficjalnie mezoterapia stała się specjalnością medyczną w 1987 roku, kiedy to Francuska Narodowa Akademia Medyczna za taką ją uznała.
Mezoterapia igłowa – na czym polega?
Mezoterapia igłowa polega na podaniu leków lub innych substancji podskórnie za pomocą iniekcji. Takie podanie substancji jest bardzo korzystne dla przewodu pokarmowego, gdyż jest on omijany i dzięki temu można skutecznie uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych. Substancje, które podaje się do skory właściwej są dobierane w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Może to być kwas hialuronowy, aminokwasy lub inne substancje odżywcze, mające na celu poprawienie jędrności i nawilżenia skóry. Często mezoterapia pozwala redukować przebarwienia i skutki zmian trądzikowych na skórze twarzy.
Mezoterapia – zastosowanie i efekty
Mezoterapia jest idealnym zabiegiem w leczeniu chorób skóry, takich jak: łojotok i przebarwienia. Oprócz tego jest także pomocna w osłabieniu włosów i ich wypadaniu. Z powodzeniem stosuje się ją w redukcji cellulitu oraz profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry. Jeśli skóra posiada zmarszczki, jest mało elastyczna i jędrna warto zastosować mezoterapię igłową, aby jędrność i elastyczność poprawić. Ostatnio dużą popularnością cieszy się mezoterapia igłowa z zastosowaniem kwasu hialuronowego, dzięki któremu efekt odmłodzenia skory jest jeszcze bardziej widoczny, nawet już po jednym zabiegu. Dla pełnego efektu warto jednak wykonać kilka serii zabiegu.
Mezoterapia jest zabiegiem, którego początki sięgają jeszcze czasów przed naszą erą. Z każdym rokiem nowe technologie i nowe badania naukowe sprawiają, że można zaproponować klientom gabinetów kosmetycznych i centrów medycyny estetycznej jeszcze bardziej kompleksowe i skuteczne usługi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.