Dbaniem o zdrowie wszystkich członków rodziny zajmuje się lekarz rodzinny katowice. Zajmuje się on głównie profilaktyką i diagnostyką, a także leczeniem rozpoznanych chorób. Medycyna rodzinna stanowi specjalizację, której nauka zajmuje cztery lata. Często wymiennie stosuje się określenie internista, ale czy to dokładnie to samo? Jakie badania zleca lekarz rodzinny katowice i z jakimi schorzeniami należy się do niego zgłosić?
Czym jest Medycyna rodzinna Katowice?
Jak już wspomniano, medycyna rodzinna jest działem medycyny zajmującym się zdrowiem ogólnym dzieci i dorosłych, czyli całej rodziny. Działania lekarza skupiają się wokół rozpoznania, leczenia i profilaktyki, a także obejmują wizyty domowe, a w ostatnim czasie, również teleporady.
Czy internista to to samo co lekarz rodzinny?
W zasadzie można powiedzieć, że medycyna rodzinna katowice jest interdyscyplinarna. Z powodu tego określenia bardzo często takiego lekarza nazywa się internistą. Kluczem jest całościowe spojrzenie na pacjenta, łącznie z rodziną i środowiskiem, w którym żyje. Być może nie każdy wie, ale poradnia rodzinna katowice działa w oparciu o tzw. „listę aktywną”. W oparciu o tę listę, lekarze otrzymują stawkę kapitacyjną, pokrywającą np. wynagrodzenie lekarza, ale także zatrudnionego personelu, a nawet koszty utrzymania poradni rodzinnej i koszty badań zleconych pacjentom.
Jakie choroby leczy lekarz rodzinny?
Poradnia rodzinna katowice to miejsce, do którego zgłaszają się pacjenci, którzy czują, że coś im dolega, ale nie wiedzą do jakiego specjalisty mogliby się udać. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że lekarz rodzinny jest tym od pierwszego kontaktu i to on podejmuje decyzję czy jest w stanie leczyć samodzielnie czy konieczne będzie skierowanie do innego specjalisty. Najczęściej do lekarza rodzinnego trafiają chorzy z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, grypą i szeregiem innych chorób niewymagających poważnych interwencji. Oczywiście w poradni rodzinnej pacjent może otrzymać zalecenie o wykonaniu dodatkowych badań, takich jak ogólne badanie moczu lub badanie krwi, w celu rozszerzenia diagnozy.