Kontaktowe soczewki toryczne, nazywane także cylindrycznymi, służą do korekcji astygmatyzmu, (inaczej niezborności). Rozróżnia się 3 jego rodzaje wady wzroku, a ich przyczyną są najczęściej uwarunkowania genetyczne bądź urazy mechaniczne oka. Soczewki kontaktowe toryczne poprawiają jakość widzenia, a także łagodzą nieprzyjemne objawy astygmatyzmu, jak: bóle głowy, tarcie oczu, częste mruganie.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to najczęściej występująca wada wzroku, niezależna od płci oraz wieku. Niezborność powoduje rozmyte i niewyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. W wyniku astygmatyzmu promienie świetlne, które dostają się do wnętrza oka, zamiast ogniskować się w jednym punkcie, tworzą linie. Znaczne obniżenie komfortu życia może spowodować nieleczony astygmatyzm. Soczewki kontaktowe to skuteczna metoda korekcji wady wzroku.

Astygmatyzm – leczenie soczewkami kontaktowymi torycznymi

Soczewki toryczne pozwalają skorygować praktycznie wszystkie przypadki astygmatyzmu. Szkła kontaktowe są skuteczne w korekcji wady wzroku, ponieważ ich sfera optyczna ma różną moc łamiącą w głównych prostopadłych do siebie płaszczyznach. Dzięki temu promienie świetlne dostające się do oka, ogniskują się w dwóch różnych punktach, co zapewnia ostre widzenie, niezależnie od odległości. W przypadku wystąpienia astygmatyzmu wywołanego stożkiem rogówki, soczewki cylindryczne to jedyna metoda efektywnej korekcji wzroku.

Rodzaje astygmatyzmu

Rozróżnia się 3 rodzaje niezborności. Astygmatyzm rogówkowy występuje najczęściej i polega on na nieprawidłowym kształcie rogówki, która zamiast przypominać piłkę do kosza, przypomina piłkę do rugby. Niezborność soczewkowa wynika z nieodpowiedniego kształtu soczewki oka, z kolei astygmatyzm mieszany jest związany z wadliwą budową soczewki przy jednoczesnym zniekształceniem rogówki. Wada wzroku  bardzo często występuje wraz z dalekowzrocznością bądź krótkowzrocznością.

Astygmatyzm – objawy i przyczyny

W przeważającej liczbie przypadków astygmatyzmu, jego występowanie ma podłoże genetyczne. Przyczyną niezborności może być również: stożek rogówki, uszkodzenia mechaniczne oka czy różnego rodzaju zwyrodnienia gałki ocznej. Do typowych objawów astygmatyzmu zalicza się: widzenie linii prostych jako krzywe, niezdolność do jednoczesnego zobaczenia linii pionowych z poziomymi, częste tarcie i mrużenie oczu, a także problemy z orientacją przestrzenną. Niezborność objawia się także szybkim męczeniem się wzroku, np.: w czasie pracy przy komputerze, czytaniu książki czy oglądaniu telewizji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here