Pierwsza miesiączka to symboliczny czas, w którym nasza córeczka zaczyna wkraczać w świat dorosłych. Jak przygotować młodą damę na tę wyjątkową chwilę w jej życiu? Jak zacząć z nią otwarcie rozmawiać o okresie, który często jest tematem tabu dla młodych rodziców?
Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/pierwszy-okres/
Objawy pierwszej miesiączki
Młodzi rodzice zapewne się zastanawiają, kiedy ich mała córeczka stanie się „bardziej dorosła”. Pierwsza miesiączka występuje statystycznie u młodych dziewczynek między 11 a 14 rokiem życia. To jak szybko zaczną miesiączkować, zależy od ich genów, wagi i sposobu odżywiania. Przed wystąpieniem pierwszego okresu można zauważyć u młodych nastolatek powiększenie się piersi, niewielkie owłosienie pod pachami i na wzgórku łonowym i nieprzyjemny zapach potu. Bezpośrednio przed miesiączką pojawiają się takie objawy jak: bóle w podbrzuszu, zwiększona ilość wycieku śluzu z pochwy, delikatne plamienie i poczucie ogólnego rozdrażnienia – PMS.
Pierwsza menstruacja – krok po kroku
Obecnie polska edukacja seksualna pozostawia wiele do życzenia. Niewystarczająca ilość informacji przedstawianych młodym kobietkom sprawia, że pierwszy okres jest dla nich bardzo stresującym przeżyciem. Dlatego zadaniem rodziców jest odpowiednia edukacja swoich córek, aby te przeszły przez trudne dni spokojnie i pod kontrolą. Jak najlepiej przedstawić naszemu dziecku niewygodne fakty dotyczące miesiączkowania?
Wiedzę najlepiej przekazywać stopniowo i nie czekać z rozmową do ostatniej chwili. Rozmawiajmy z córką otwarcie i nie róbmy z miesiączkowania tematu tabu. Nie chowajmy przed nią podpasek i tamponów, być może zaciekawiona sama zechce poruszyć tę kwestię, co będzie dobrą okazją do rozmowy w cztery oczy.
Warto także pokazywać dziewczynce stosowne publikacje na temat dojrzewania płciowego i menstruacji. W internecie dostępne są artykuły i grafiki, które będą dla nas dużym wsparciem podczas rozmowy z córką. W trakcie edukacji w domowym zaciszu warto również poruszyć tematykę związaną z higieną intymną w trakcie trwania okresu. Możemy też zademonstrować córce, jak poprawnie założyć podpaskę na majteczki. Natomiast na tampony i kubki menstruacyjne przyjdzie jeszcze odpowiednia pora.
Zobacz także: http://www.insult.pl/prawa-ciezarnych-w-pracy/