Zbyt niskie ciśnienie krwi objawia się zawrotami głowy, zasłabnięciami oraz nadmiernym zmęczeniem i sennością. Dodatkowo objawem charakterystycznym są zimne stopy i dłonie, blada skóra, mroczki przed oczami, szum w uszach czy zaburzenia koncentracji. Niedociśnienie może być następstwem wielu chorób, na przykład anemii, niedoczynności tarczycy czy cukrzycy. Nie wymaga ono leczenia, tak jak nadciśnienie, jednak lepiej go nie lekceważyć, gdyż za niskie ciśnienie krwi może doprowadzić do utraty przytomności. W ostateczności może to zagrażać życiu, gdy dana osoba na przykład prowadzi samochód bądź wykonuje odpowiedzialne i niebezpieczne prace.
Osoby cierpiące na częste spadki ciśnienia zastanawiają się jak podnieść ciśnienie. Większość osób jest zdania, że najskuteczniej ciśnienie podnosi mocna kawa. Jest to prawdą, choć kawa daje efekty bardzo krótkotrwałe. Podobne działanie ma także wypicie napoju energetycznego, choć nie jest zalecane przez specjalistów ze względu na niekorzystny skład.
Istnieje również wiele innych, równie skutecznych domowych metod na podniesienie ciśnienia. Pierwszym sposobem na podniesienie ciśnienia jest zimny prysznic. Skutecznie poprawia on krążenie krwi i doskonale pobudza. Najlepiej stosować go na przemian z ciepłym strumieniem wody.
Aktywność fizyczna jest także doskonałym sposobem na uniknięcie znacznego spadku ciśnienia. Warto regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne lub wprowadzić do codziennych zajęć poranny jogging.
Nie bez znaczenia jest także dieta. Osoba cierpiąca na niedociśnienie powinna spożywać pięć posiłków dziennie i wypijać sporą ilość wody, około dwóch litrów dziennie.
Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu, na przykład kilkugodzinnego opalania a także gwałtownych zmian pozycji, które mogą doprowadzić do zawrotów głowy i zasłabnięć.
Ostatecznie niskie ciśnienie jest bezpieczniejsze niż wysokie. Zbyt wysokie ciśnienie krwi może doprowadzić do zawału serca, wylewów i zagrażających życiu udarów.