Wiedza o tym, jak obliczane są dni płodne potrzebna jest zarówno osobom, które chcą uniknąć nieplanowanej ciąży, jak i tym, które pragną jak najszybciej stać się rodzicami. Aby wiedzieć, kiedy dokładnie występują dni płodne, kobieta powinna przede wszystkim dobrze znać swój organizm. Co trzeba wiedzieć, żeby obliczyć dni płodne? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje związane z tym tematem.
Obliczanie dni płodnych przy pomocy specjalnego kalkulatora
Jedną z najprostszych i najszybszych metod obliczenia dni płodnych, jest skorzystanie ze specjalnego kalkulatora, który można znaleźć na wielu stronach internetowych, w tym na portalu poświęconemu kobiecemu zdrowiu – kobiecość.info. W takim kalkulatorze wystarczy podać datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu np. 28 dni. Wówczas na stronie pojawi się wykres, na którym wskazane są dni płodne. Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda obliczania dni płodnych jest najmniej dokładna i niesie ze sobą duże ryzyko pomyłki.
Obliczanie dni płodnych na podstawie obserwacji własnego organizmu
Dni płodne można określić również na podstawie dokładnych obserwacji organizmu. Należy to robić regularnie, gdyż nawet małe odstępstwo od regularnych pomiarów i obserwacji, spowoduje, że nie będą one miarodajne. Warto też pamiętać o tym, że różnego rodzaju choroby, przy których występuje podwyższone temperatura czy pojawiają się upławy (zobacz Czym są upławy?) może zaburzyć wyniki naszych obliczeń.
W takiej metodzie najczęściej mierzy się temperaturę ciała – kiedy są dni płodne wzrasta ona nieco w porównaniu do regularnej temperatury ciała. Należy także obserwować wygląd wydzieliny z pochwy. W czasie dni płodnych staje się ona bardziej lepka i ciągliwa, a także przeźroczysta.
Czy są inne metody obliczania dni płodnych?
Dla par starających się o dziecko przydatne mogą okazać się specjalistyczne urządzenia elektryczne, które dokładnie określają dni płodne, a także moment owulacji, co znacznie ułatwia zajście w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu urządzenia są stosunkowo drogie, jednak ich dokładność jest bardzo duża.