O testosteronie często mówi się, że odpowiada za typowo męskie cechy fizyczne i psychiczne. Co się do nich zalicza? Większe owłosienie ciała, chęć do działania i rywalizacji, wysokie libido, dobre samopoczucie i dużo energii na co dzień. Brak tych elementów może świadczyć o zbyt niskim poziomie „teścia”. Naturalnie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i w grę wchodzą również uwarunkowania genetyczne, inne hormony oraz czynniki środowiskowe – niemniej odpowiedni poziom testosteronu zdecydowanie jest korzystny dla każdego faceta.
Chcesz mieć pewność, że męskiego hormonu jest pod dostatkiem w Twoim krwiobiegu? W takim razie odpowiedzmy sobie na pytanie jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu?
Ćwiczenia siłowe
Pierwsze co przychodzi Ci na myśl to siłownia? To bardzo dobre skojarzenie. Poziom testosteronu można skutecznie podnieść za pomocą krótkich i intensywnych ćwiczeń, czyli tzw. interwałów. Polega to np. na maksymalnie szybkiej jeździe na rowerku gimnastycznym przez pół minuty, bo następnie odpocząć trzy minuty i znów ruszyć z całych sił. Oczywiście interwały mogą też obejmować inne partie mięśni.
Do ćwiczeń podnoszących poziom testosteronu należą także typowe ćwiczenia ma wzrost siły i masy mięśniowej. Mowa o podnoszeniu dużych ciężarów w kilku seriach i niewielkiej ilości powtórzeń na serię. Innymi słowy – wyciskanie ciężarów, a nie „machanie” lekkimi hantlami przez pół godziny.
Uważaj jednak, by się nie przećwiczyć. Przetrenowanie obniży poziom testosteronu zamiast go podnieść.
Zrzuć zbędne kilogramy
A co ze sportami wytrzymałościowymi i treningiem cardio? Jeśli chcesz naturalnie zwiększyć poziom testosteronu takie ćwiczenia też mogą się przydać, ale głównie jako wsparcie w walce o mniejszą wagę. Intensywny aerobik czy bieganie nie wpływają korzystnie na poziom męskiego hormonu – pozostają neutralne lub obniżają „teścia”, o czym doskonale wiedzą np. maratończycy. Z drugiej strony, w utrzymaniu testosteronu na zdrowym poziomie przeszkadza nadmiar tłuszczu w organizmie, a to oznacza, że warto zawalczyć o zredukowanie wagi (więc i cardio może się przydać).
Cynk, magnez, witamina D
Aby testosteron mógł być skutecznie produkowany i utrzymywany, potrzebujesz również odpowiednich witamin i minerałów. W kwestii testosteronu szczególnie przydatne są cynk, magnez oraz witamina D. Wszystkie trzy substancje możesz spożywać wraz z jedzeniem, ale w tym wypadku warto sięgnąć też po suplementy. Niestety w pożywieniu tych dobroczynnych związków jest zbyt mało.
Seks a testosteron
Jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu? Jednym z najprzyjemniejszych sposobów jest regularny seks. Warto jednak dodać, że mowa o aktywności z partnerką, a nie „działaniach na własną rękę”. W tym drugim przypadku poziom testosteronu pozostaje bez zmian. Nie sprawdza się też zasada im więcej tym lepiej. Zarówno seks, jak i masturbacja w nadmiarze mogą obniżyć poziom męskiego hormonu.
Co ciekawe, korzystnie na poziom testosteronu wpływa też brak seksu, jednak dotyczy to ograniczonego okresu. Przez pierwszych kilka tygodni „teściu” będzie wzrastał, ale jeśli w tym czasie nie uda Ci się znaleźć partnerki, poziom męskiego hormonu drastycznie spadnie.
Koniec z cukrem
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą cukierków. A przynajmniej taki wniosek można wysnuć na podstawie badania zależności testosteronu od spożycia cukru. Po wypiciu puszki słodkiego napoju, testosteron może spaść nawet o 25%. Jeśli więc chcesz zadbać o to, by nie brakowało męskiego hormonu w Twoim organizmie, unikaj zbyt dużych ilości cukru.
Wysypiaj się
Natomiast wracając do przyjemnych sposobów dodajmy, że powinieneś się porządnie wysypiać. Jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu? Spędzaj w łóżku regularnie 7-8 godzin. Organizm musi się zregenerować. Brak snu prowadzi do przemęczenia, a po kilku nieprzespanych nocach poziom testosteronu wyraźnie spada.
Zredukuj źródła stresu
Testosteronowi nie służy też długotrwały stres. Niestety mężczyźni są naturalnie mniej odporni na długotrwałe sytuacje stresowe, dlatego w trosce o własne zdrowie i męskie hormony, staraj się unikać przeciągającej się nerwówki. Dotyczy to zarówno kwestii zawodowych, jak i prywatnych. Przydadzą się natomiast nowe wyzwania i rywalizacja – to czynniki wpływające korzystnie na poziom testosteronu.