Cieczka u suki to dość ważny temat dla każdego właściciela psa tej płci. Głównym objawem rui jest krwawienie z dróg rodnych. Nie należy porównywać tego jednak do miesiączki u kobiet, ponieważ podczas cieczki suka może zajść w ciążę. Jest to właściwie jedyny czas, w którym suka jest płodna. Gdy właściciel chce, aby suka rozmnażała się, jest to najbardziej właściwy okres kiedy może ona zostać pokryta przez samca. Najczęściej właściciele pragną rozmnażać psy rasowe, rzadko kundle. Jednak zazwyczaj większość właścicieli stara się uniknąć ciąży u swojego psa.
Dlatego tak bardzo ważne jest, aby właściciel był świadomy, kiedy pojawia się oraz ile trwa cieczka, aby zapobiec niechcianej ciąży swojego pupila. Jest to dość uciążliwy okres, ponieważ nierzadko suka zostawia plamy krwi na podłodze, fotelach, kanapie bądź dywanie. Jest to niestety okres intensywnego mycia podłóg oraz nieustannego czyszczenia dywanów. Cieczka pojawia się zazwyczaj co sześć, lub siedem miesięcy. Co ważne, nie należy doprowadzać do ciąży gdy u suki wystąpiła pierwsza w życiu cieczka.
Podczas rui suczka może również zachowywać się nieco inaczej niż zwykle. U większości suk cieczka trwa około 21 dni. Pierwsze krwawienie pojawia się zazwyczaj pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia psa. U niektórych ras ruja może wystąpić dopiero w okolicach 24 miesiąca życia. Zazwyczaj cieczka pojawia się szybciej u psów małych ras.
Aby zapobiec ciąży należy spacery ograniczyć do minimum, a sukę prowadzić zawsze na smyczy. Aby uniknąć problemu cieczki i ciąży należy poddać sukę zabiegowi sterylizacji. Koszt takiego zabiegu wynosi od 300 do 500 złotych w zależności od gabinetu. Weterynarz ustali uprzednio termin wykonania zabiegu oraz udzieli cennych wskazówek, jak opiekować się suką zaraz po zabiegu sterylizacji.
Większość psów które są adoptowane ze schroniska przeszło już zabieg sterylizacji oraz kastracji. Również adoptując niewysterylizowaną sukę istnieje możliwość bezpłatnej sterylizacji w gabinecie, który podpisał umowę ze schroniskiem.