Paszport jest bardzo praktycznym dokumentem, który warto posiadać. Docenimy go przede wszystkim w momencie, gdy będziemy chcieli spędzić wakacje w jakimś egzotycznym kraju. Paszport jest nam potrzebny do wyjazdu do krajów nie wchodzących w skład Unii Europejskiej.
W celu otrzymania paszportu, konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Składa się w dowolnym punkcie paszportowym. Ich adresy dostępne są na stronach urzędów wojewódzkich. Wniosek należy złożyć osobiście, ponieważ konieczne będzie pobranie od nas odcisków palców. Należy też ze sobą zabrać jedno kolorowe zdjęcie o wymiarach 35mmx45mm. Niezbędny będzie też dowód opłaty za paszport oraz dokument potwierdzający prawo do zwolnienia z opłaty lub otrzymania ulgi. (korzystają z nich na przykład studenci). Jeśli posiadamy ważny paszport, również należy go zabrać ze sobą. Wniosek do wypełnienia otrzymujemy w punkcie paszportowym. W tym przypadku nie należy ściągać wniosków z Internetów, ponieważ często nie są one aktualne.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Ceny uzależnione są od kilku aspektów. Standardowa cena za otrzymanie takiego dokumentu to 140 złotych. Tyle musi zapłacić każda osoba, która nie ma prawa do ulgi. Na 50 procentową ulgę mogą za to liczyć uczniowie oraz studenci. Do tej grupy należy też zaliczyć emerytów oraz rencistów, jak i osoby niepełnosprawne. Osoby mające kartę dużej rodziny oraz kombatanci też mogą liczyć na niższe opłaty. Całkowicie z opłaty paszportowej zwolnione są osoby, które ukończyły 70 rok życia, a dokumentu potrzebują w celu wyjazdu związanego z koniecznością poddania się wielomiesięcznemu leczeniu lub operacji. Każdy osoba ubiegająca się o paszport może liczyć, że dokument zostanie wydany w przeciągu 30 dni od złożenia wniosku. Paszport będzie ważny przez 10 kolejnych lat. Punkty paszportowe przygotowały specjalną aplikację, dzięki której wnioskodawca może sprawdzić, czy jego paszport jest gotowy i czeka na odebranie. Informacje tego rodzaju są teraz podawane za pośrednictwem SMS-a lub wiadomości wysyłanej na e-mail.