Audyt fotowoltaiczny to pierwszy krok, jaki należy podjąć, gdy zaczynasz rozważać zainstalowanie paneli PV. Chcesz, aby ktoś doradził Ci moc instalacji, obliczył koszt zakupu i podał możliwe oszczędności na rachunkach za energię? Oto kilka podstawowych informacji o audycie.
Audyt fotowoltaiczny – czym jest i czemu służy?
Poprzez audyt fotowoltaiczny rozumieć należy niezależną ocenę możliwości danej instalacji fotowoltaicznej, czyli instalacji PV, w trakcie której profesjonalna firma specjalizująca się w fotowoltaice, analizuje szereg czynników, takich jak lokalizacja domu, rodzaj dachu i jego nachylenia, a także prawdopodobieństwo zacienienia modułów. Efektem audytu jest informacja zwrotna, zawierająca rodzaj najbardziej efektywnej dla danego budynku instalacji (m.in. kalkulację ile modułów PV będzie potrzebnych), cenę zakupu oraz montażu instalacji, a także dane, ile energii elektrycznej wygeneruje dany system.
Profesjonalny audyt fotowoltaiczny – cena
Być może ten fakt Cię zdziwi, ale audyt instalacji fotowoltaicznej jest zazwyczaj darmowy. Każda duża, szanowana firma zajmująca się fotowoltaiką z pewnością wykona wszystkie obliczenia i kalkulacje całkowicie bezpłatnie. Przykładem niech będzie norweska firma Otovo, która staje się ostatnio coraz bardziej popularna w Polsce – bezpłatny audyt fotowoltaiczny zlecisz w kilka minut poprzez ich stronę internetową https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika.
Audyt fotowoltaiczny – poszczególne etapy i finalna ekspertyza
Każdy audyt fotowoltaiczny rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, czyli pozyskania danych o lokalizacji budynku, rodzaju dachu i kątu jego nachylenia, a także informacji o możliwych źródłach zacienienia paneli. Często dana firma pyta również o zapotrzebowanie energetyczne Twojej rodziny – moża to dość łatwo wyliczyć na podstawie obecnych rachunków za prąd oraz wyliczenia sprzętów elektrycznych, z jakich korzystasz.
Następnie, osoba, która przeprowadza audyt fotowoltaiczny, sprawdza zdjęcie satelitarne Twojego budynku, decyduje, jaki system montażowy będzie najbardziej efektywny oraz szacuje, jaką moc powinna mieć Twoja fotowoltaika. W kolejnym etapie analizuje zacienienie modułów PV i przygotowuje obliczenia ilości wygenerowanego prądu z dobranej instalacji. Poza kalkulacją finalnej ceny instalacji wraz z montażem dobre firmy fotowoltaiczne dołączają też informacje o dotacjach i ulgach podatkowych, które mogłyby sprawić, że zaoszczędzisz na kosztach.
Audyt fotowoltaiki i co dalej?
Podsumowanie audytu Klient zawsze dostaje razem z konkretną ofertą cenową. Nie oznacza to jednak, że audyt fotowoltaiczny do czegokolwiek Cię zobowiązuje. Jeżeli uznasz, że propozycja danej firmy jest dla Ciebie atrakcyjna, to wówczas możesz zlecić im realizację. Jeżeli nie, to trudno – przynajmniej dowiesz się, ile mogłaby Cię kosztować fotowoltaika oraz ile mógłbyś dzięki niej zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Nawet jeśli nie teraz, to w przyszłości może Ci się to przydać.