Zastanawiasz się nad rozbudową domu o energooszczędne instalacje? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy temat oszczędnego ogrzewania.
W dobie nieustannych wahań na rynkach surowców energetycznych wiele się mówi o oszczędnym ogrzewaniu. W naszej szerokości geograficznej zimy potrafią dać się nieźle we znaki, dlatego wszyscy muszą mieć zapewniony właściwy komfort grzewczy w swoich domach i mieszkaniach. Jakie metody stosuje się obecnie w budownictwie jednorodzinnym, aby oszczędnie ogrzewać? Do bardzo popularnych rozwiązań należą między innymi: korzystanie z odnawialnych źródeł energii, kondensacyjne kotły gazowe, maksymalne ocieplenie budynku oraz wentylacje z odzyskiem ciepła.
Rekuperacja w domach jednorodzinnych
W prawie budowlanym dużo miejsca poświęcono kwestii energooszczędności nowo wznoszonych budynków. Normy zapotrzebowania energetycznego w budynkach jednorodzinnych są cyklicznie podwyższane. Dzięki temu nowe budynki mieszkalne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną jest możliwe między innymi dzięki wdrażaniu systemów rekuperacji.
Rekuperacja jest to wentylacja, w której odzyskuje się ciepło zmagazynowane w wydalanym z budynku powietrzu. Jak czytamy na stronie dystrybutora Rekuperacji ASK, odzysk ciepła jest możliwy nawet w 90%, co sprawia, że systemy rekuperacji mają ogromny wpływ na obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną budynków, w których są zastosowane. Nie ma co się zatem dziwić, że w budynkach firmowych, przemysłowych czy produkcyjnych ustawowo jest już wymagany montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – czyli rekuperacji. Rekuperacja przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne, ponieważ pomaga ograniczać emisję gazów cieplarnianych.
Wykorzystaj energię odnawialną
Jak już powszechnie jest wiadomo, wokół nas w środowisku naturalnym zgromadzone są ogromne ilości energii, którą możemy pozyskiwać za darmo. Energia cieplna jest zgromadzona między innymi w wodzie, w powietrzu oraz gruncie. Słońce nieustannie przekazuje naszej planecie energię, która jest w zasadzie wszędzie – nie tylko w tak popularnych paliwach kopalnych jak węgiel, ropa czy gaz. Dzięki nowoczesnej technice możliwe jest również wykorzystywanie energii zgromadzonej w promieniach słonecznych. W panelach solarnych możliwa jest zamiana energii słonecznej bezpośrednio w energię elektryczną. Tak wytworzoną energię w gospodarstwie domowym można dowolnie wykorzystać, można ją magazynować, a nawet odsprzedawać miejscowej firmie energetycznej.
Szczególnym zainteresowaniem cieszą się obecnie pompy ciepła, które pozwalają na ogrzewanie darmową energią nawet podczas zimowych mrozów. Pompa ciepła transmituje energię cieplną z gruntu, powietrza lub zbiornika wodnego prosto do naszego domu. Jedynym kosztem jest zasilenie urządzenia energią elektryczną – największy pobór prądu jest związany z pracą wentylatorów.
Gdzie w Polsce jest najcieplej?
Przyglądając się średnim temperaturom rocznym można zauważyć, że najcieplejszym regionem jest województwo dolnośląskie, gdzie zimą (szczególnie w okolicach Lubina, Legnicy i Wrocławia) temperatury rzadko spadają na trwałe poniżej zera. Z drugiej strony we wschodnich obszarach naszego kraju zimy bywają niezwykle mroźne i obfitujące w opady śniegu. Osoby decydujące się na budowę domu niewątpliwie biorą pod uwagę typowe warunki w swoim regionie. Z kolei regionem charakteryzującym się najlepszym nasłonecznieniem w Polsce jest zazwyczaj Lubelszczyzna. W tym regionie szczególnie opłaca się montaż kolektorów słonecznych oraz paneli solarnych.
Zastanawiając się nad dostępnymi energooszczędnym instalacjami można zauważyć, że najlepszą opcją jest zazwyczaj montaż pompy ciepła, paneli solarnych oraz systemu rekuperacji. Panele solarne pozwalają za darmo pozyskiwać energię niezbędną do pracy pompy ciepła, natomiast ta pozyskuje za darmo energię cieplną. Z kolei rekuperacja pozwala na ekonomiczne wykorzystanie ciepła w budynku ograniczając jego zużycie do niezbędnego minimum.
Co ciekawe na energooszczędność budynku ma również wpływ jego projekt architektoniczny. Znaczenie ma tutaj niemal każdy detal: kształt bryły, usytuowanie budynku w przestrzeni i względem kierunków świata, ilość przeszkleń, itp. Jeśli zatem zależy nam na stworzeniu domu energooszczędnego lub nawet pasywnego, warto podjąć tę decyzję jeszcze przed wyborem projektu architektonicznego.
Artykuł opracowany przy współpracy z redakcją serwisu Omegabuildings.pl.