Endometrioza jest polegającą na rozroście błony śluzowej macicy – endometrium – poza jej jamę. Towarzyszą jej objawy podstawowe m.in. ból w podbrzuszu w trakcie miesiączek. Innymi symptomami choroby mogą być: wzdęcia brzucha, biegunki, krew w kale lub w moczu.

Endometrioza jest chorobą cechującą się nieprawidłowym umiejscowieniem elementów błony śluzowej macicy, czyli poza jej jamą. Objawy schorzenia są zależne od lokalizacji patologicznych zmian. Jednymi z symptomów towarzyszących endometriozie są bolesne i obfite miesiączki.

Endometrioza – czym jest? Przyczyny choroby

Endometrioza, nazywana inaczej gruczolistością zewnętrzną macicy, jest chorobą dotyczącą błony śluzowej macicy, czyli tzw. endometrium. Najczęściej rozwija się u kobiet w wieku reprodukcyjnym, znacznie rzadziej w okresie przedpokwitaniowym lub pomenopauzalnym. Endometrioza polega na obecności błony śluzowej macicy poza obszarem jamy macicy. Endometrium może lokalizować się w: jajnikach, jajowodach, przestrzeni zapochwowej, ale również umiejscawia się w innych narządach m.in. w przewodzie pokarmowym (np. w jelitach) lub ścianie pęcherza moczowego. Przyczyny endometriozy nie są dokładnie poznane i wyjaśnione. Za jej rozwój odpowiada prawdopodobnie tzw. krwawienie wsteczne i przemieszczanie się złuszczonego nabłonka endometrium. Przypuszcza się również, że gruczolistość zewnętrzna macicy może być wywołana zaburzeniami układu odpornościowego lub hormonalnego, czynnikami genetycznymi, a nawet zabiegami chirurgicznymi.

Endometrioza – objawy podstawowe

Objawy endometriozy są zależne od dokładnego umiejscowienia błony śluzowej poza jamą macicy. Głównymi symptomami towarzyszącymi chorobie są: obfite krwawienia miesiączkowe, ból podczas miesiączek (zlokalizowany w podbrzuszu) oraz dyskomfort i ból w trakcie stosunku. W przypadku, gdy endometrioza dotyczy jajników u osoby chorej mogą powstawać torbiele, niekiedy rozstarstające się do znacznych rozmiarów. Choroba ta może doprowadzić również do tworzenia się zrostów, a w konsekwencji pogorszenia drożności jajowodów i trudności z zajściem w ciążę.

Endometrioza – objawy ze strony układu pokarmowego i moczowego

Endometrioza zlokalizowana w układzie pokarmowym objawia się: wzdęciami, biegunką występującą naprzemiennie z zaparciami, krwawieniem z odbytu oraz bólami skurczowymi. Może pojawić się również ból w trakcie wypróżniania lub bezpośrednio po defekacji. Symptomami towarzyszącymi gruczolistości macicy mogą być również objawy ze strony układu moczowego, np. nagłe parcie na mocz, obecność krwi w moczu lub częstomocz. Endometrioza swoim przebiegiem przypomina inne schorzenia układu moczowo-płciowego, a nawet pokarmowego. Należy ją szczególnie różnicować z zapaleniem pęcherza moczowego i ciążą pozamaciczną oraz zespołu jelita nadwrażliwego. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem-ginekologiem w celu postawienia diagnozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here