Osoby niepełnosprawne nieustannie muszą się borykać z barierami architektonicznymi, jakie przed nimi stoją. Istnieją zinstytucjonalizowane rozwiązania, które polegają na montażu wind dla niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej czy podestów itp. Nie rozwiązuje to jednak całkowicie problemu, a ten pojawia się także w prywatnych domach czy mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma wystarczającej dbałości o likwidowanie przeszkód, jakie stają na ich drodze. Istnieje urządzenie, które skutecznie potrafi się uporać z wszystkimi tymi problemami – schodołaz dla osób niepełnosprawnych.
Różne schodołazy dla niepełnosprawnych
Schodołaz to rozwiązanie, które z pewnością sprawdza się w wielu prywatnych domach wyposażonych w schody proste lub zabiegowe. Jest to urządzenie mobilne, które z powodzeniem daje się złożyć i transportować w bagażniku pojazdu, dzięki czemu może być wykorzystywane w wielu miejscach. Posiadając schody proste warto nabyć schodołaz gąsienicowy, który łagodnie i skutecznie przetransportuje osobę z deficytem ruchu na wyższe kondygnacje budynku. W przypadku schodów zabiegowych, czyli krętych, najlepiej sprawdzi się schodołaz gąsienicowy. Elektrycznie wysuwana stopa stopień po stopniu prowadzi schodołaz w górę, jednocześnie dbając o stabilność i gwarantując bezpieczeństwo użytkownika. Do jego skutecznego działania będzie oczywiście niezbędna pomoc opiekuna, który steruje urządzeniem za pomocą panelu dotykowego czy przycisków tradycyjnych, nie angażując siły własnych mięśni.
Ceny schodołazów i dofinansowanie
Schodołazy dla osób niepełnosprawnych nie należą do tanich urządzeń, jednak istnieją sposoby ich nabycia bez angażowania własnych środków. Jednym z nich jest skorzystanie z pomocy fundacji, które starają się pomagać osobom niepełnosprawnym organizując sprzęty rehabilitacyjne do poprawy ich codziennego funkcjonowania. Warto jednak zgłosić się także do państwowych instytucji pomocowych, jak PFRON, które dofinansują zakup tego rodzaju urządzeń nawet do 95% ich wartości. W tym celu trzeba się udać do instytucji MOPS lub PCPR zgodnej z miejscem zamieszkania, wypełnić i złożyć wniosek, a następnie czekać na jego rozpatrzenie. Dla przykładu, jeśli cena schodołazu kroczącego wynosi ok. 14900 zł, to przy 95% dofinansowaniu z PFRON wpłata własna równa się zaledwie 745 zł. Z pewnością warto jest więc próbować, ponieważ to znaczna oszczędność, a dla wielu często jedyna możliwość jego pozyskania na własność. Wszystkie schodołazy są do nabycia w sklepie Prolifter.