Dodatkowe oświetlenie hodowli roślin. Czy wiesz, jak o to zadbać?

Wszyscy dobrze wiemy, że światło jest podstawowym czynnikiem, który ma kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój roślin, bez względu na ich konkretny rodzaj. Najbardziej sprzyjającym okresem prawidłowego wzrostu jest oczywiście okres wiosny i lata, kiedy to jest największy dostęp promieni słonecznych. Problem natomiast pojawia się jesienią, zimą oraz w nocy, kiedy dostęp do światła jest ograniczony. Nie wiesz, jak zadbać o odpowiednie światło? Zapraszamy do krótkiej lektury.

Oświetlenie potrzebne nie tylko w przemyśle rolniczym

Na samym początku warto podkreślić, że rośliny potrzebują dodatkowego światła nie tylko w dużych szklarniach czy zakładach produkcyjnych. Jesienią i zimą również w naszym domowym zaciszu, gdzie hodowane są kwiaty doniczkowe czy ręcznie zasadzone i wyhodowane zioła. Dbając o prawidłowy rozwój własnych upraw, warto zapewnić więc sztuczne oświetlenie, które zadba o odpowiednią ilość światła potrzebną roślinom do wzrostu i rozkwitu.

Wybierając odpowiedni rodzaj oświetlenia, należy przede wszystkim zorientować się na potrzeby konkretnej rośliny. Każdy rodzaj wymaga innego oświetlenia, innej częstotliwości fal świetlnych, a przede wszystkim innego rodzaju lamp czy żarówek. Wybierając odpowiedni sprzęt, warto pamiętać, że lampa do uprawy roślin powinna być dostosowana do odpowiedniego rodzaju roślin przede wszystkim pod względem swej wydajności. To właśnie pod wpływem odpowiedniego naświetlania dochodzi do prawidłowego wzrostu wegetatywnego roślin.

Jakiego światła potrzebują rośliny?

Bez zagłębiania się w szczegółowy i skomplikowany proces fotosyntezy roślin należy wiedzieć, że rośliny pochłaniają najwięcej światła niebieskiego i czerwonego, a odbijają od siebie światło zielone. Warto o tym pamiętać podczas wyboru lampy do uprawy roślin oraz wybierając odpowiedni rozdzielacz żarówek. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to on przychodzi z pomocą, kiedy nawet najbardziej wymagające rośliny potrzebują różnych barw światła. Zatem jest to idealne rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających roślin!

Na rynku znaleźć można lampy lamp HPS i MH oraz lampy LED. Te pierwsze, ze względu na największe nasycenie barwą czerwoną przede wszystkim są wykorzystywane w doświetlaniu roślin, które są w fazie kwitnienia. Lampy MH, czyli metalohalogenkowe wspomagają proces wegetatywny ze względu na nasycenie barwą niebieską. Mimo wszystko jednak największym konkurentem są lampy LED, które przede wszystkim wyróżniają się wysoką wydajnością, niskim poborem prądu oraz wysoką jakością otrzymanych plonów.

Dodatkowe oświetlenie z myślą o bezpieczeństwie upraw

Zapewne większość z hodowców będzie się zastanawiać, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne. Odpowiedź jest twierdząca pod warunkiem, że sprzęt, czyli lampy do hodowli roślin oraz żarówki będą dobrane w prawidłowy sposób, a sprzęt zostanie wybrany u sprawdzonego producenta, który dodatkowo udzieli instruktażu odnośnie do użytkowania sprzętu i wybrania odpowiedniego doświetlenia. Takie rozwiązanie nie tylko w bezpieczny sposób wspomoże rośliny w fazie wegetacji czy kwitnienia, ale przede wszystkim przyniesie bogate i owocne plony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here