Dobowa zbiórka moczu jest wprost tym testem laboratoryjnych, który pozwala na dokładny pomiar związków znajdujących się w moczu. Taki test służy do sprawdzenia czynności nerek. Dobowa zbiórka moczu odbywa się poprzez zbieranie moczu w specjalnym pojemniku przez pełny okres 24 godzin. Taki pojemnik należy przechowywać w chłodzie do momentu zaniesienia go do laboratorium. Jakie są wskazania do wykonanie takiego testu? Jak go wykonać? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dobowa-zbiorka-moczu-wskazania-jak-zebrac-probke/
Dobowa zbiórka moczu – wskazania do jej wykonania
Dobowa zbiórka moczu polega na zdiagnozowanie problemu z nerkami. Dzięki niej specjalista jest w stanie ocenić obecność zaburzeń funkcji nerek w przebiegu:
- toczenia nerek
- wysokiego ciśnienia krwi
- nefropatii cukrzycowej
- częstych zakażeń dróg moczowych
- torbieli nerkowych
- zespołu nerczycowego
- długotrwałego zablokowania dróg moczowych
- śródmiąższowego zapalenia nerek lub odmiedniczkowego zapalenia nerek
- kamicy nerkowej
- stanu przedrzucawkowego w ciąży
Co więcej dobowa zbiórka moczu może być wykonana przy podejrzeniu zaburzeń metabolicznych, chorób tarczycy lub przytarczycy, a także w celu monitorowania efektywności dializoterapii.
Dobowa zbiórka moczu – co możemy w niej oznaczyć?
Dobowa zbiórka moczu umożliwia oznaczenie wielu istotnych parametrów, które mogą być oznaczone również w jednorazowej próbce moczu. Jednak zbiórka dobowa pozwoli na znacznie dokładniejsze pomiary oraz oszacowanie wydalania tych parametrów, których zawartość w moczu zmienia się w przeciągu dnia.
Najczęściej oznaczony parametry to:
- kwas moczowy
- białko
- hormony – kortyzol, adrenalina, noradrenalina, dopamina
- składniki mineralne – sód, potas, wapń, magnez, fosfor
- cukier
- mocznik
- kreatynina
Dobowa zbiórka moczu – jak ją wykonać?
Na początku należy oddać do toalety całą pierwszą poranną próbkę moczu oraz upewnić się, że pęcherz jest całkowicie wypełniony. Zapisujemy godzinę oraz datę oddania moczu Na etykiecie pojemnika zbiorczego. Jest do czasu rozpoczęcia dobowej zbiórki moczu. W dalszym etapie rozpoczynamy zbieranie moczu do pojemnika od drugiej porcji moczu od danej tego dnia. Pobieramy całą próbkę za każdym razem, kiedy oddajemy mocz, przez pełne 24 godziny.
Ostatnia próbka moczu powinna zostać pobrana następnego dnia rano, 24 godziny po rozpoczęciu zbiórki. Dobrze jest upewnić się, że nas pęcherz został całkowicie wyróżniony. Zapisujemy godzinę i datę na pojemniku zbiorczym i oznaczamy w ten sposób datę zakończenia. Podczas pobierania, pojemnik powinien być przechowywany w ciemności w temperaturze 2 – 4 stopnie. Pojemnik podpisujemy imieniem i nazwiskiem, zaznaczamy czas, w którym dokonana została zbiórka oraz obliczamy całą objętość moczu. Pojemnik dostarczamy do laboratorium jak najszybciej po zakończeniu pobrania.
Zobacz też: http://www.insult.pl/dystrofia-miesniowa-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy-i-leczenie/