Wiercenie w różnych materiałach jest codziennością dla budowlańców, a także specjalistów od prac remontowych na całym świecie. Dlatego muszą oni korzystać z odpowiedniego sprzętu. Są to z jednej strony wiertarki i wiertarkowkrętarki, a także specjalne młoty udarowe. Urządzenia to jedno, ale muszą im jeszcze towarzyszyć odpowiednio dobrane akcesoria. Potencjał w tym zakresie jest naprawdę spory, ponieważ na rynku są dostępne rozmaite typy wierteł, które nadają się do wykonywania otworów w różnych powierzchniach – od drewna, poprzez szkło i ceramikę aż po zbrojony beton.
Odpowiednie wiertła, czyli strategiczny wybór
Dobre wiertło to takie, które jest trwałe, a jednocześnie doskonale poradzi sobie z określonym typem przeszkody. Bywa całkiem często, że jest nią beton, a więc materiał twardy i wytrzymały, w którym wiercić trzeba tylko w określony sposób. Potencjał w tym zakresie jest bardzo duży, ponieważ w sprzedaży znajdziemy szereg wierteł dostosowanych do różnych potrzeb. Wiertła SDS są tymi, które w pewnym sensie zrewolucjonizowały pracę z betonem.
Wyróżnia je nie tylko podwyższona wytrzymałość, ale także specjalna konstrukcja. Uchwyt typu SDS zaprezentowany w 1976 przez niemiecką firmę Bosch dość szybko stał się technicznym standardem. Mocowanie wierteł tego rodzaju jest szybkie i pewne, co pozwala wykonywać działania w zakresie wiercenia znacznie efektywniej i bez ryzyka, że wiertło zachowa się w sposób nieprzewidywalny. Ponieważ sposób mocowania jest intuicyjny i szybki, zmiana wiertła w razie konieczności zajmuje dosłownie chwilę.
Porządne wiertło SDS – jak je wybrać?
Na polskim rynku nie ma dziś żadnego problemu ze znalezieniem wierteł SDS odpowiadających oczekiwaniom fachowców. Można kupić je także w internecie, co umożliwia między innymi sklep Muntech24.pl. – Posiadamy gamę wierteł SDS takich marek jak Mungo, Erpatech czy Heller. Są to produkty zaliczane do najlepszych na europejskim rynku, po które sięgają doświadczeni budowlańcy i ekipy remontowe – mówi pan Szymon, specjalista ds. asortymentu. Powszechność użycia takich wierteł jest rzeczywiście faktem. Decyduje o tym ich wszechstronność i elastyczność użytkowania.
Warto wspomnieć, że osiągalne są różne rodzaje wierteł SDS. Na jednym biegunie mamy bowiem wiertła SDS Plus, które są z racji swojej budowy dedykowane są lekkim wiertarkom. Jednakże młoty udarowe, również szeroko stosowane w pracach, wymagają nieco innego mocowania. W takich urządzeniach wykorzystuje się wobec tego wiertło SDS Max. Oczywiście poszczególne wiertła mają też inne cechy – przykładowo te przeznaczone do wiercenia w betonie zbrojonym posiadają cztery ostrza zamiast standardowych dwóch. Poradzą więc sobie nawet z pokonaniem prętów zbrojeniowych.