Czy programista to rzeczywiście zawód marzeń?

Świat, w którym dzisiaj żyjemy, staje się z dnia na dzień coraz bardziej zależny od komputerów. Jak wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez komputera i smartfona? Programy komputerowe pozwalają nam robić zakupy, przelewać pieniądze, rozmawiać z osobami z innych zakątków świata czy w końcu tworzyć różnorakie treści. Zawody takie jak grafik komputerowy czy programista nie miałyby racji bytu w świecie bez komputerów. Ta sytuacja sprawia, że na rynku pracy wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników z dziedzin informatyki, w szczególności programistów. I to pomimo faktu, że informatyka jest kierunkiem wręcz obleganym na polskich uczelniach. Praktycznie każdy z nas słyszał opowieści o zarobkach nie z tej ziemi, o licznych benefitach i innych korzyściach, jakie mają w swojej pracy informatycy. Jednak czy rzeczywiście programista to profesja marzeń?

Jeżeli w wyszukiwarce internetowej spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, ile zarabia programista java, wyniki wyszukiwania wyglądają naprawdę obiecująco. Początkujący programista może liczyć na zarobki rzędy 4 tysiące złotych na rękę, podczas gdy tak zwani „wyjadacze” są w stanie zarobić miesięcznie kwotę nawet pięciocyfrową. Biorąc pod uwagę, jak kształtują się średnie zarobki polaków, nie ma się co oszukiwać. Te liczby kuszą, i to wielu. Należy jednak pamiętać o tym, że aby zostać dobrym programistą, nie wystarczy udać się na weekendowy kurs programowania, czy obejrzeć parę filmów instruktażowych w serwisie YouTube. Programista to przede wszystkim dobrze wykwalifikowany specjalista ze ścisłym umysłem i wysokimi zdolnościami analitycznymi, mający za sobą całe lata nauki. Jak pokazują statystyki, bardzo wielu studentom nie udaje się ukończyć informatyki, gdyż ogrom nauki, z jakim muszą się zmierzyć, zwyczajnie ich przerasta.

Poza tym programista to także osoba, która musi się cały czas dokształcać. Ukończenie studiów jest ważne, jednak informatyka jest dziedziną, która rozwija się z dnia na dzień. Rozwijają się języki programowania, powstają nowe podzespoły, rodzą się nowy dziedziny związane z komputerami. Informatyk, który nie poszerza stale swojej wiedzy, w ciągu kilku lat może nie być w stanie sprostać wymaganiom stawianym mu w pracy. To wszystko sprawia, że programistami zostają przede wszystkim pasjonaci. Osoby, dla których nauka programowania to w pierwszej kolejności nie sposób na dobrą pensję, ale realizowanie swojej pasji. Dlatego też osoby, które idą na studia informatyczne z myślą głównie o zarobkach, najczęściej porzucają obrany kierunek.

Tak więc, zanim zaczniesz zadawać sobie pytania, ile zarabia programista java, administrator sieci komputerowych czy tester oprogramowania, dobrze się zastanów. Aby móc wykonywać jedną z tych profesji, musisz być osobą o ścisłym umyśle, i być gorącym pasjonatem informatyki. Musisz liczyć się z tym, że przyjdzie Ci poświęcić wiele lat nauki, zanim zdobędziesz umiejętności pozwalające Ci sprostać wymaganiem obecnego rynku pracy. Jeżeli uważasz, spełniasz te wymagania, informatyka może być dla Ciebie wyśmienitym wyborem.

http://www.sebby.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomysł na biznes
Następny artykułNa czym polega biznes mlm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here