Obserwując sposób poruszania się po drodze, chociażby na przykładzie Polaków, nasuwa się na myśl dostosowanie do tego przypadku słów znanej piosenki, a mianowicie; jechać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Jak się bowiem okazuje prawo jazdy naprawdę dostać może niemal każdy kogo tylko nie wykluczają względy zdrowotne. Jednak tak jak i w piosence, tak i w życiu. Mimo uprawnień niektórzy kierowcy jeżdżą nie trochę lepiej, a trochę bardzo gorzej. Zarówno dla nich, jak i dla tych, którzy chcą się przed nimi chronić, organizowane są kursy jazdy defensywnej.
Jazda defensywna – co oznacza?
Jak sama nazwa wskazuje, tego typu jazda ma więcej wspólnego z obroną, aniżeli z atakiem. Oznacza to tyle, że kierujemy samochodem w taki sposób, aby zawsze być przygotowanym na niespodziewane. Wobec tego jazda defensywna oznacza bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym, któremu zawsze towarzyszy wnikliwa obserwacja drogi i otoczenia. Na samo bezpieczeństwo takiej jazdy wpływa fakt, że mamy włączone myślenie – obserwujemy. Wielu kierowców nie potrafi opanować tej ‘’trudnej sztuki’’. Oprócz tego jeżdżąc defensywnie znamy i przestrzegamy wszystkich zasad ruchu drogowego.
Obserwacja kluczem do sukcesu?
Kluczową rolę podczas jazdy defensywnej odgrywa właśnie obserwacja otoczenia i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli potrafimy zakomunikować im swoje zamiary w sposób jasny i klarowny i tak samo odbieramy sygnały od innych, to jest to istotna część naszego sukcesu. Dzięki obserwacji różnych zachowań i przy pomocy własnego opanowania jesteśmy w stanie wiele przewidzieć. Na drodze masa sytuacji jest powtarzalnych. W ośrodku doskonalenia techniki jazdy, gdzie często mamy możliwość właśnie szlifowania naszego sposobu poruszania się po drodze, jesteśmy w stanie obudzić w sobie taki nawyk obserwacji i przewidywania.
Bezpieczny odstęp
Obserwacja otoczenia i stosowanie się do zasad ruchu drogowego to nie jedyne elementy jazdy defensywnej. Bardzo istotne jest również zachowanie bezpiecznego odstępu od innych uczestników ruchu drogowego. Zakłada się, że odstęp pod względem czasu powinien wynosić 2 sekundy. Wystarczą one bowiem na odpowiednie zareagowanie z razie niespodziewanego ruchu ze strony innego kierowcy.
Bezpieczna jazda, czyli jaka?
Zapisując się na kurs jazdy defensywnej szybko przekonamy się o tym, że elementów składających się na bezpieczna jazdę jest o wiele więcej niż moglibyśmy przypuszczać. Wśród nich znajduje się chociażby dobry i stan naszego pojazdu, który powinniśmy regularnie kontrolować.
Nauka jazdy defensywnej – dla kogo?
Nauka bezpiecznej i zapobiegliwej jazdy to nie lada wyzwanie. Szczególnie dla wyjątkowo porywczych dusz. Jednak można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie w szczególności osoby wyjątkowo pewne siebie, porywcze i nerwowe powinny skorzystać z kursu jazdy defensywnej. Wiele osób jest przekonanych o swojej nieomylności na drodze. Przekonują się o tym instruktorzy, którzy podczas kursu na prawo jazdy spotykają się z opornymi na naukę kursantami nieprzestrzegającymi chociażby odpowiedniej dla danego odcinku drogi prędkości. Warto jest więc zasugerować osobie, która jeździ w sposób brawurowy kurs jazdy defensywnej w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.