Schorzenia dotyczące układu krwionośnego to z całą pewnością najczęściej wykrywane choroby na całym świecie. Wiele z nich może mieć duży wpływ na to jak będzie wyglądało nasze samopoczucie w nadchodzących latach. Jednak nie wszystkie problemy z sercem wiążą się z objawami, które łatwo zauważyć. Bardzo często pewne nieprawidłowości w pracy serca ukrywają się przez wiele lat, w końcu skutkując dość nieprzyjemnymi objawami. Tak też jest w przypadku takich chorób jak arytmia serca – objawy tej choroby mogą być niezwykle różnorodne i zależą od wielu czynników.
Arytmia serca jest zazwyczaj dosyć łatwa do wykrycia. Niekiedy samo badanie EKG pozwala stwierdzić nieprawidłowość. Czym tak właściwie jest arytmia? To nic innego jak nieregularna praca serca, która może występować okresowo, na przykład w związku ze zwiększoną aktywnością fizyczną, lub pojawiać się zupełnie bez powodu, w różnych sytuacjach. Do objawów arytmii na pewno można zaliczyć uczucie duszności, które powoduje, że chory ma wrażenie, jakby nie mógł nabrać wystarczająco powietrza. Oprócz tego często opisywane przez chorych jest uczucie kołatania serca, długo utrzymujące się zmęczenie, które nie ma wyraźnej przyczyny oraz zawroty głowy. W bardziej poważnych przypadkach może nawet dojść do omdleń, które choć często kończą się bez wyraźnych uszkodzeń, zawsze mają poważniejszą przyczynę, którą warto poznać.
Choć niektóre osoby mają skłonności genetyczne do chorób serca, wiele można też zdziałać poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Oznacza to oczywiście dbanie o swoją dietę oraz o jakość spożywanych pokarmów. Jednakże jeżeli objawy związane z arytmią zaczną się pojawiać, niezbędne jest szybkie zgłoszenie do lekarza. Choć arytmia serca sama w sobie nie zawsze wiąże się z groźnymi objawami, w ostateczności może doprowadzić do poważniejszych schorzeń. W skrajnych przypadkach może być to nawet niewydolność serca. Dlatego też warto jest być czujnym i dbać o swoje zdrowie na długo przed tym jak zaczną pojawiać się pierwsze objawy!